Avslutad | Klassiska – Lördag 18 april 2015
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 21 briljanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS, längd 45 cm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, huggies, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljanter ca 1,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 40 cm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
12 MATSKEDAR, silver, modell Gammal Fransk, GAB Stockholm varav 6 st från år 1898, 6 st från år 1910, längd ca 21 cm, total vikt 639,8 g, normalt bruksslitage.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 2 delar, silver, hänkelns mellandelar i ben, kaffekanna och gräddkanna, Alfred Ambrosius, Stockholm 1874, eklektiskt stil, höjd kaffekanna ca 31 cm, höjd gräddkanna ca 14,5 cm, total vikt 996,4 g.
ARMRING, 18K vitguld, 75 diamanter ca 2,22 ctv, ca W/SI, mittstenen ca T-Cape, Laver-Lindbom Stockholm 1971, diameter 6 x 4,7 cm, vikt 30,7 g, en diamant är skadad, en diamant är limmad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, diamanter ca 1,62 ctv ca W/VS-SI, vikt 6,6 g, stift, bygel
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, briolettslipade ametister, odlade små pärlor, 48 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, krokar, längd 3 cm, äldre delar, möjligen omarbetad, vikt 2,8 g, blått etui.
COLLIER, platina, 10 pärlor, rosenslipade diamanter, skador på diamanterna, en diamant saknas, längd 46,5 cm, vikt 9,6 g. orientaliska pärlor
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant- slipad diamant ca 0,82 ct enligt gravyr, ca W(H)/ SI1, Borgila, Stockholm 2005, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g