Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 april 2015
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanater ca 0,30 ctv enligt gravyr, ca TWVS, Juvelia Atelje H & B Andersson, Uppsala 1977, stl 17,25 mm, vikt 3 g
COLLIER, ÖRHÄNGEN, gulmetall samt förgyllt silver, granater, längd collier ca 38 cm, örhängen med skruv, vikt 14,3 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,00-6,44 mm, rubiner ca 2,90 mm, lås i sterling silver, längd ca 64 cm.
ENSTENSRING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,20 ct enl gravyr, mästarstämpel JP, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, nagg
RING, 18K guld, ovalslipad ametist, C.G. Hallberg, Stockholm 1940, stl 17,5 + mm, vikt 3,6 g
ENSTENSRING, 18K, vitguld, briljant 0,19 ctv ca TCR.SI, stl. 17,25 mm sliten fattning vikt 1,9 g
DIAMANT, 0,59 ct, briljantslipad, Light Brown(W-X)/SI2, GIA Diamond Grading Report # 1162097760.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, hjärta med 18 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, venezia, längd 42 cm, vikt 2,3 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, 0,84 ct, smaragdslipad, öppnad försegling med mikrofilmat cert från GIS.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade mabépärlor, granater, krokar, längd 3 cm, vikt 4,1 g.