Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 april 2015
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-TCr/P,Guldfynd, stl 17 mm, vikt 2,7 g
SERVERINGSBESTICK, för fisk, 2 delar, silver, rostfritt stål, Frankrike, längd 25-26 cm, vikt 249,3 g, mindre bucklor på skaft.
CHRISTOFLE, salladsbestick, nysilver, horn, 1900-talets första hälft, längd ca 29 cm, vikt 191,7 g, etui.
BROSCH, 8K vitguld, antikslipad diamant ca 0,26 ct, 47 rosenslipade, 7 rundslipade safirer ca 1,54 ctv, längd ca 4 cm
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,39 ct, ca W-TCr/SI, stl 18,75 mm, vikt 2,7 g, sten infattad i senare ringskena.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,39 ct, ca TCape/SI, stl 18,5 mm, vikt 2,4 g, svag fattning.
Ädelstenar Övrigt
BOX MED ÄDELSTENAR. rosa safir, tanzanit, kunzit, blå safir, cognac topas, månsten, gul kvarts, safir, hessonit, gul opal, rubbelit, prassolit, olik slipade.
Ädelstenar Övrigt
BOX MED ÄDLSTENAR, rökkvarts, citrin, ametrin, opal, cognac topas, safir, hessonit, kunzit, lila/rosa safir, svart spinell, orange zirkon, olik slipade.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,57 ctv, stl 19 mm, vikt 3,1 g, sliten fattning
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca TW/VS, åttkantslipade diamanter, stl 18,75 mm, vikt 5 g, svaga fattningar, skev ringskena
RING, 18K vitguld, turmalin, 18 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca TW/VS, GD & Co Malmö, stl 16,5 mm, vikt 7 g.
RING, 18K rodierat guld, 7 åttkant och briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, olikfärgade, lås i sterlingsilver, längd 44 cm.