Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 maj 2015
S P DAHLGREN, gräddkanna, silver, invändigt förgylld, Uppsala 1852, höjd 11 cm, vikt 104,1 g.
VINPROVARSKÅL, Tasse de Vin, silver, hänkel, Frankrike 1900-tal, diameter 7 cm, vikt 36,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K vitguld, 29 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca Cr/P, kors, längd kedja ca 40 cm, vikt 5,4 g
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, pärlemor, elefant, längd kedja ca 40 cm, vikt 8,1 g, kedja med böj
GUSTAF MÖLLENBORG, dosa, silver, cylindrisk invändigt förgylld, gravyr på lock, Stockholm 1830, höjd 5 cm, diameter 5 cm, vikt 79,3 g, mindre buckla.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca W/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, en sten med skada, en med nagg
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, ca 67 åttkantslipade diamanter ca 0,33 ctv, längd kedja ca 40 cm, vikt 7,6 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, Gustav Dahlgren, Malmö 1954, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g
COLLIER/ÖRHÄNGEN, förgylld metall, granter collier längd ca 40 cm, örhängen med krok