Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 maj 2015
SKÅL, silver, trähandtag, träsockel med silverinläggning, CG Hallberg Stockholm 1936, 30x15,5 cm, hänkel lagad, sprickor i sockel, en mutter saknas.
HÄNGE/KEDJA, silver, bergkristall ca 23 ct, kedja 67 cm, vikt 25,3 g totalt, Mats Fridmarks Silver, Stockholm.
PÄRLÖRHÄNGE, 18K vitguld, odlad sötvattenpärla ca 9,0 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, krok.
RING, 18K vitguld, 3 turkoser, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 16,75 mm, stämpelmärkt Kings, vikt 5,3 g
CARMOSÈHÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,35 ct, 12 briljanter ca 0,07 ctv, vikt 0,9 g.
SMYCKESET, silver, kalcedon, längd 40, 20 och 2,5 cm, stifr, Saarelo Arvo, vikt 67,5 g.
ARMRING, silver, akvamarin, Gunnarssons Silversmide, diameter ca 6,5 cm, vikt 46,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,52-7,65 mm, lås i silver, längd ca 78 cm
Visa varaSilver Ljusstakar
NATTLJUSSTAKAR, silver, Anders Gottfrid Andersson, Kristianstad 1848, vikt 116 g, lagningar, gravyr
MANSCHETTKNAPPAR/SKJORTKNAPPAR, förgyllt silver, röd emalj, Guldvarubolaget, Malmö 1966, vikt 10,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,5 cm, vitguldslås med rubin, skadad, längd 42 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, treradig, doserad, ca 3,5-6,5 mm, silverlås med paste, längd 34 cm., pärlor slitna.
RING, sterling silver, rund fasettslipad citrin ca 8,00 ct (skadad kulett), stl 17 mm, vikt 28,3 g.
RING, sterling silver, blå topas ca 3,20 ct, aning slitna fasettkanter, stl 16,5 mm, vikt 16,0 g
RING, 14K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/P, stl 19 mm, vikt 5,4 g, skev ringskena.