Avslutad | Moderna – Lördag 14 mars 2015
COLLIER, 14K vitguld, 18K guld, briljantslipad diamant ca 2,00 ct, ca LY/VS, längd 39 cm, vikt 25,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,60 ct, 0,29 ct samt 0,15 ct ca TW-W/ VVS-VS, Sverige 2000, stl 16,75 mm, vikt 11,2 g. Den minsta diamanten med nagg.
SIGURD PERSSON, collier, sterlingsilver, delvis förgyllt, romber, Stockholm 1984, längd 47 cm, vikt 54,3 g. (d)
SIGURD PERSSON, örhängen, silver, ovaler, Stockholm 1952, höjd 3,7 cm, vikt 11,8 g, skruvmekanism (d)
SIGURD PERSSON, örhängen, sterlingsilver stavar och kulor, skruvmekanism, längd 4,9 cm, vikt 7,3 g, Stockholm 1953,(d).
STELT ARMBAND, sterlingsilver, cabochonslipad ametist och månsten, Silversmedjan Sparrhornet 1959, innermått 6 x 4,5 cm, vikt 52,5 g.
RING, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter samt 18 baguetteslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,61 ct, ca TCr(I)/SI2, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g.
RING, 14K vitguld, 2 tanzaniter, prinsesslipad diamant ca 0,09 ct, ca TCr/SI2, stl ca 19,5 mm, vikt 11,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 1,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 1,2 g.
REY URBAN, ring, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, en briljant skadad, ca W/VS, stl 16,5 mm, gravyr på kanten, Stockholm 1994, vikt 4,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g.