Avslutad | Moderna – Lördag 14 mars 2015
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Magic, stjärna och måne, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, diameter 14,5 mm, vikt 8 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, akvamarin, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g, stenen sliten, originaletui.
RING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stjärna, stl 17,75 mm, vikt 16,5 g.
OLE LYNGGAARD, Key pendant, 18K vitguld, stjärnor, 4 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, längd 8,5 cm, vikt 4,5 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stift, vikt 1,0 g.
RING, 18K guld, delvis rodierat, 13 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g, gravyr.
BENGT LILJEDAHL, stel armring, sterlingsilver, ca 6,3x6,7 cm, Stockholm 1977, vikt 18,1 g.
TENNISARMBAND, 18K svarteloxerat guld, 23 briljantslipade diamanter ca 3,01 ctv, ca TW-W/VS-SI, 28 svarta briljantslipade diamanter 4,27 ctv, längd 18 cm, vikt 11,3 g.
ARMBAND, 18K svarteloxerat guld, 51 svarta briljantslipade diamanter ca 6,95 ctv, längd 18 cm, vikt 11,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 3,55 ctv, ca TW(G)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 8,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,20 ct TW(G)VS, längd 42 cm, vikt 1,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW(G)/VS, Kaplans, Stockholm 2007, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,32 ct enligt gravyr, ca TW(G)/SI, Kaplans, Stockholm 2004, stl 17,5 mm, vikt 8,6 g, gravyr.
GOLDEN LADY, hänge/kedja, sterlingsilver/18K förgyllning, längd ca 25 cm, vikt 21,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 0,77 ctv, (0,40+0,37) TW(F)/VS1-VS2, HRD Report 14035629005, GIA Report 2166644768, stift, vikt 1,8 g.