Avslutad | Nutida – Lördag 21 mars 2015
KERSTIN ÖHLIN LEIJONKLOU, collier, sterlingsilver, signerad, Östersund 2008, längd 46 cm, vikt 101 g.
KERSTIN ÖHLIN LEIJONKLOU, collier, sterlingsilver, signerad, Östersund 2010, längd ca 41 cm, vikt 71 g.
KERSTIN ÖHLIN LEIJONKLOU, collier, sterlingsilver/ 18K guld, signerad, Östersund 2012, längd ca 41 cm, vikt 69 g.
KERSTIN ÖHLIN LEIJONKLOU, brosch, oxiderat sterlingsilver/18K guld, fågel, signerad, Östersund 2012, storlek 5 x 7,6 cm, vikt 18 g.
KERSTIN ÖHLIN LEIJONKLOU, brosch, sterlingsilver, fågel, signerad, Östersund 2009, storlek 6,3 x 8,3 cm, vikt 21 g.
KERSTIN ÖHLIN LEIJONKLOU, brosch, sterlingsilver, delvis oxiderat, fågel, signerad, Östersund 2012, storlek 6,7 x 9,6 cm, vikt 30 g.
ULRIKA ELIASSON, fågel, sterlingsilver, skål, signerad, Göteborg 2014, storlek 17 x 17 x 7,6 cm, vikt 159 g.
ULRIKA ELIASSON, fågel, sterlingsilver, förgylld insida, ströare, signerad, Göteborg 2012, storlek 18 x 7 cm, vikt 180 g.
ULRIKA ELIASSON, fågel, sterlingsilver, förgylld insida, ströare, signerad, Göteborg 2010, storlek 9,5 x 4 cm, vikt 68 g.
MALTE STRÖM, collier, Nystan, sterlingsilver, Stockholm 2010, diameter 2,2 cm, längd 52 cm, vikt 164 g.
MALTE STRÖM, collier, Smidd böj, sterlingsilver, Stockholm 2008, längd 44 cm, vikt 93 g.
MALTE STRÖM, collier, Rektangel, sterlingsilver, Stockholm 2010, längd 50 cm, vikt 64 g.
Silver Vas
THERESIA HVORSLEV, vas, Måsvingar, oxiderat sterlingsilver, arbetad yta, 18K guld, signerad, Lidköping 1997, storlek 14 x 13,5 x 6 cm, vikt 374 g.
THERESIA HVORSLEV, skål, Pear, sterlingsilver, 18K guld, signerad, Lidköping 1995, storlek 5,5 x 12,7 x 14 cm, vikt 194 g.
THERESIA HVORSLEV, skål, Vattenvirvel, sterlingsilver, invändigt förgylld, signerad, Lidköping 2000, storlek 4 x 14 x 14 cm, vikt 285 g.
Silver Fat
THERESIA HVORSLEV, fat, Apple, sterlingsilver, 18K guld, signerat, Lidköping 1991, storlek 3,5 x 23 x 19 cm, vikt 371 g.
THERESIA HVORSLEV, armring, Sileshår, sterlingsilver, signerad, Lidköping 1975, storlek blomma 7,5 x 5,5 cm, armring 5,7 x 4,5 cm, vikt 59 g.
THERESIA HVORSLEV, collier, Sileshår, sterlingsilver, signerat, Lidköping 1975, storlek blomma 6 x 7 cm, längd ca 40 cm, vikt 64 g.
WOLFGANG GESSL, martiniglas, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Stockholm 2010, storlek 8,5 x 10,5 cm, vikt 169 g.