141 - 160 av 207
1...789...11 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 16 maj 2015

Klubbad för

Klockor Audemars Piguet

AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, "Jumbo", Cal 2121, Serie nr. 197275, Ref nr. 5402ST, Boett nr. B3799/C1799, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, fabriksservad september 2014, ca 1978, serviceetui.

120 000 kr

Utrop: 125 000 kr

TISSOT, Seastar, T.12, Cal 871 (Lemania 1281), Serie nr. 2422414, Ref nr. 40504, Boett nr. 40504, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1970.

5 900 kr

Utrop: 4 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, "Turn-O-Graph" (T SWISS T), s.k. "Thunderbird", Ref nr. 6609, Serie nr. 221981, Cal 1065, Verk nr. N730088, Boett nr. 6609, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1956.

72 000 kr

Utrop: 39 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Complicated Watch, Cal 240/114 Q, Serie nr. 3678691, Ref nr. 5140, Boett nr. 4710602, herrur, 37 mm, 18K vitguld, automatisk (microrotor 22K guld), safirglas, evighetskalender (dag, datum, månad, månfas, skottår), glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K vitguld, ca 2008, box, ytterkartong.

Utrop: 350 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, bordsur, 188-214 x 158 x 28-49 mm, Cal 210/1, Ref nr. 556, gulmetall, ankargång, pelarverk, ca 1965.

11 200 kr

Utrop: 4 900 kr

MONDIA, kronograf, herrur, 37,5 mm, Cal 7736, Boett nr. 03-993-60, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1970.

2 400 kr

Utrop: 1 900 kr

JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 916, Serie nr. 2160791, Ref nr. E875, Boett nr. 1475230, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, läderband, cert (ej ifyllt), hänglapp, ca 1973, box.

15 400 kr

Utrop: 12 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK, PHILIPPE & Cie, Genève, Chronometro Gondolo, "Gondolo & Labouriau Relojoeiros, Rio de Janeiro", fickur, 56 mm, Serie nr. 159393, Boett nr. 263481, 18K guld, ankargång, vargtänder, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1912.

37 500 kr

Utrop: 25 000 kr

CHRONMÈTRE, fickur, 58 mm, savonett, Serie nr. 81258, 14K guld, kronometergång, helisk spiral, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1910.

Utrop: 15 000 kr

GEORG PRIOR, London, fickur, 49 mm, Serie nr. 36731, spindelgång, nyckeldragare, senare visare, bucklor, första ytterboetten, 61 mm, silver, skadad, andra ytterboetten 72 mm, silver/skölpaddskal, skadad, tredje ytterboetten, 87 x 44,5 mm, vitmetall, skadad, ca 1812, nyckel, tillverkad för den turkiska marknaden.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

JACOB EKEROTH, Stockholm, fickur, 63,5 mm, Serie nr. 58, silver, spindelgång, nyckeldragare, bucklor, boett märkt "IL", "Salin", ca 1765.

8 900 kr

Utrop: 4 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 916, Serie nr. 2080455, Ref nr. E871, Boett nr. 1268166, herrur, 38,3 x 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, läderband, originalspänne, ca 1971.

12 200 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, herrur, 35 mm, Cal 27 SC, Serie nr. 705903, Ref nr. 2508, Boett nr. 695447, 18K guld, manuell, plexiglas, innerboett, läderband, ca 1959.

86 000 kr

Utrop: 69 000 kr

Klockor Universal

UNIVERSAL GENEVE, Golden Janus, Cal 42, herrur, 26,5 x 29,5 (38) mm, 18K rosa guld, manuell, safirglas, 2 urtavlor, digital timvisning, datum, läderband, cert (ej ifyllt), ca 1994, box.

27 000 kr

Utrop: 29 000 kr

TISSOT, kronograf, Cal 33,3, Serie nr. 8699, Boett nr. 1171263, herrur, 37,5 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1941.

10 600 kr

Utrop: 7 900 kr

HEUER, Carrera, "Tachy", Cal 11 (SX), Ref nr. 1153, Boett nr. 49465, herrur, 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, boett signerad Heuer-Leonidas SA, läderband, ca 1970.

25 500 kr

Utrop: 9 900 kr

ZENITH, El Primero, Surf, "Tachymetre", Cal 3019 PHC, Ref nr. 01.0200.415, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, integrerad originallänk, viklås, (NSA), ca 1974.

24 500 kr

Utrop: 9 900 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK, PHILIPPE & Cie, Genève, fickur, 49 mm, savonett, Serie nr. 185106, Boett nr. 283777, 14K guld, ankargång, vargtänder, innerlock i 14K guld, ca 1917, etui.

36 500 kr

Utrop: 18 000 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Geneve, fickur, 54 mm, Serie nr. 382350, Boett nr. 240067, 14K guld, ankargång, innerlock i 14K guld, monogram, ca 1919, läderpåse, etui (ej signerat).

30 500 kr

Utrop: 15 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 825, Serie nr. 1639078, Ref nr. E 860, Boett nr. 1128475 P, herrur, 38 mm, doublé (80 micron), hammarautomat, plexiglas, datum, alarm, boett signerad Le Coultre Co (Star Watch Case Co.), läderband, ca 1964.

8 100 kr

Utrop: 7 900 kr