Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 16 maj 2015
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, "Jumbo", Cal 2121, Serie nr. 197275, Ref nr. 5402ST, Boett nr. B3799/C1799, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, fabriksservad september 2014, ca 1978, serviceetui.
TISSOT, Seastar, T.12, Cal 871 (Lemania 1281), Serie nr. 2422414, Ref nr. 40504, Boett nr. 40504, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1970.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, "Turn-O-Graph" (T SWISS T), s.k. "Thunderbird", Ref nr. 6609, Serie nr. 221981, Cal 1065, Verk nr. N730088, Boett nr. 6609, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1956.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Complicated Watch, Cal 240/114 Q, Serie nr. 3678691, Ref nr. 5140, Boett nr. 4710602, herrur, 37 mm, 18K vitguld, automatisk (microrotor 22K guld), safirglas, evighetskalender (dag, datum, månad, månfas, skottår), glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K vitguld, ca 2008, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, bordsur, 188-214 x 158 x 28-49 mm, Cal 210/1, Ref nr. 556, gulmetall, ankargång, pelarverk, ca 1965.
MONDIA, kronograf, herrur, 37,5 mm, Cal 7736, Boett nr. 03-993-60, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1970.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 916, Serie nr. 2160791, Ref nr. E875, Boett nr. 1475230, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, läderband, cert (ej ifyllt), hänglapp, ca 1973, box.
Klockor Patek Philippe
PATEK, PHILIPPE & Cie, Genève, Chronometro Gondolo, "Gondolo & Labouriau Relojoeiros, Rio de Janeiro", fickur, 56 mm, Serie nr. 159393, Boett nr. 263481, 18K guld, ankargång, vargtänder, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1912.
CHRONMÈTRE, fickur, 58 mm, savonett, Serie nr. 81258, 14K guld, kronometergång, helisk spiral, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1910.
GEORG PRIOR, London, fickur, 49 mm, Serie nr. 36731, spindelgång, nyckeldragare, senare visare, bucklor, första ytterboetten, 61 mm, silver, skadad, andra ytterboetten 72 mm, silver/skölpaddskal, skadad, tredje ytterboetten, 87 x 44,5 mm, vitmetall, skadad, ca 1812, nyckel, tillverkad för den turkiska marknaden.
JACOB EKEROTH, Stockholm, fickur, 63,5 mm, Serie nr. 58, silver, spindelgång, nyckeldragare, bucklor, boett märkt "IL", "Salin", ca 1765.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 916, Serie nr. 2080455, Ref nr. E871, Boett nr. 1268166, herrur, 38,3 x 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, läderband, originalspänne, ca 1971.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, herrur, 35 mm, Cal 27 SC, Serie nr. 705903, Ref nr. 2508, Boett nr. 695447, 18K guld, manuell, plexiglas, innerboett, läderband, ca 1959.
Klockor Universal
UNIVERSAL GENEVE, Golden Janus, Cal 42, herrur, 26,5 x 29,5 (38) mm, 18K rosa guld, manuell, safirglas, 2 urtavlor, digital timvisning, datum, läderband, cert (ej ifyllt), ca 1994, box.
TISSOT, kronograf, Cal 33,3, Serie nr. 8699, Boett nr. 1171263, herrur, 37,5 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1941.
HEUER, Carrera, "Tachy", Cal 11 (SX), Ref nr. 1153, Boett nr. 49465, herrur, 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, boett signerad Heuer-Leonidas SA, läderband, ca 1970.
ZENITH, El Primero, Surf, "Tachymetre", Cal 3019 PHC, Ref nr. 01.0200.415, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, integrerad originallänk, viklås, (NSA), ca 1974.
Klockor Patek Philippe
PATEK, PHILIPPE & Cie, Genève, fickur, 49 mm, savonett, Serie nr. 185106, Boett nr. 283777, 14K guld, ankargång, vargtänder, innerlock i 14K guld, ca 1917, etui.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, Geneve, fickur, 54 mm, Serie nr. 382350, Boett nr. 240067, 14K guld, ankargång, innerlock i 14K guld, monogram, ca 1919, läderpåse, etui (ej signerat).