Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2015
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, rosenkvarts, sterlingsilver, längd 46 cm, vikt 26,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 21K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca Cr-TCape/SI, stift, en snurrebuss i 18K guld.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TCr/SI, stl 18,75 mm, vikt 5,1 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca W/P, Schalin, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,17 ct, 3 blå safirer, stl 15,5 mm, vikt 3,6 g, en safir med skada.
RING, 18K guld, 2 gammalslipad diamanter ca 0,24 ctv, 2 rubiner, stl ca 19 mm, slitna fasetter nagg på rondist.
ENSTENSRING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,12 ct, ca vikt 6,2 g, klor med slitage.
RING, 18k guld, 9 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/SI-P, Guldfynd, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g
RING, 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv enligt gravering, ca W/VS, Juvelateljen Evert Lindberg, Göteborg, stl 16 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW (G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv enligt gravyr, ca W/ VS, Örns Juvelatelje, Göteborg 1982, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Stockholms Rabattvaruhus, Stockholm 1975, stl 17+ mm, vikt 2,1 g
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,04 ctv, längd kedja ca 42 cm, vikt 3,7 g, troligen utbytt ett av fästerna till låset i guld (ej vitguld)