Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 februari 2015
HÄNGE, 18K vitguld, 12 rubiner, 69 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv ca TW-W/VS, vikt 3,8 g.
BROSCH, 18K, vitguld, blomkvist, blå och rosa safir, 3 briljanter ca 0,20 ctv ca W/SI, nagg, vikt 11,4 g
BROSCH/HÄNGE, ca 8K guld, 57 diamanter varav 1 är briljantslipad (ca 0,18 ct ca TCR/P2) och 7 är åttkantslipade (ca W-CA/P2), längd 4 cm, vikt 10,8 g, skador.
BROSCH, 18K vitguld, 8 runda fasetterade blå safirer, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, längd 2,4 cm, vikt 6,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, små åttkantslipade diamanter, hjärta, kedjans längd 42 eller 45 cm, vikt 1,8 g.
RING, 18K guld, 84 åttkantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 73 briljant och baguetteslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, 30 baguette samt 34 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,4 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter 0,57 ctv, TW(G)/VS, vikt 1,5 g, stift,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, blå safirer 0,79 ctv, 24 briljantslipade diamanter 0,21 ctv TW/VS, vikt 1,8 g. stift