Avslutad | Mynt – Torsdag 2 april 2015
Mynt Svenska mynt
4 MYNT, silver, 1 Krona, 1942 under bilden, Gustaf V, kvalité ca 1+, total vikt 29,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, dollar, Morgan, 1881 S, USA, slitagemässig kvalité ca 1+/01 men med skador, diameter 38 mm, vikt 26,7 g.
Mynt Utländska mynt
MINNESMYNT, silver, 20 Francs, 1998, Schweiz, kvalité ca 0, proof, diameter 33 mm, vikt 20,0 g, etui.
Mynt Utländska mynt
5 MYNT, koppar, Drachm, ca 50-200 e.Kr., Elymais, kvalité ca 1? - 1, total vikt 14,6 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Drachm, Sasanidiska Riket, Khusro II, 590-628, kvalité ca 1+, diameter 33 mm, vikt 4,1 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 8 Rigsbankskilling, Danmark, 1843, kvalité ca 1+, diameter 19 mm, vikt 2,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1726, Ryssland, kvalité ca 1/1+, kantskador, diameter 43 mm, vikt 27,6 g, dubbelpräglad.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 4 Riksdaler Riksmynt, 1865, Karl XV, kvalité ca 1+, hängd?, diameter 39 mm, vikt 34,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1 Öre, 1652, Kristina, kvalité ca 1+, diameter 48 mm, vikt 51,2 g, kantskada.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1713, Karl XII, kvalité ca 1/1+, diameter 41 mm, vikt 29,8 g, smala lejon.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 5 Francs, 1827, Frankrike, kvalité ca 1+, diameter 37 mm, vikt 24,7 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 2 Öre KM, 1662?, Karl XI, kvalité ca 2, diameter 41 mm, vikt 29,0 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, 4 Reales, 1855, Honduras, kvalité ca 1?/1, diameter 29 mm, vikt 10,0 g, något snedpräglad.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1 Öre, 1646, Kristina, kvalité ca 1?, skrovlig yta, platsskada, diameter 18 mm, vikt 54,0 g.