Avslutad | Moderna – Lördag 17 januari 2015
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca Cr(J)/VS2, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,85 ctv, 8 baguettslipade diamanter 0,80 ctv, TW(G)-VVS/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,6 g.
WIWEN NILSSON, puderdosa, sterlingsilver, monogram "DF" i relief på lockets ovansida, mått 7,4 x 7,4 x 0,9 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund år 1950, total vikt 153,1 g, trasig spegel på lockets insida. (d)
RING, 18K vitguld, ledad ringskena med skruvar på sidorna, 11 briljanter ca 0,11 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,7 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,72 ctv enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K guld/platina, citrin ca 3,22 ct, 16 baguetteslipade samt 93 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 8,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 25 prinsesslipade diamanter ca 1,39 ctv, 52 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, prinsesslipad diamant 0,73 ct, TW(F)/VS1, HRD-certifikat 07003352003, stl 16 mm, vikt 6,0 g.
OMEGA, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, serienr. 7289, stl 17+ mm(54), vikt 11,4 g, originaletui.
RING, 18K guld, 6 briljanter ca 0,30 ctv enl gravyr, ca W/SI, nagg på en diamant, stl 17 mm, vikt 9,3 g, svenska stämplar.
RING, 18K guld/vitguld med 5 briljanter ca 0,28 ctv enl gravyr, ca TW/VS, stl 20 mm, Engelbert 1999, vikt 8,4 g.
GOLDEN LADY, collier, hemiatit, ametist, onyx, sötvattens pärlor, förgylltsilverlås, längd 41 cm.