Avslutad | Moderna – Lördag 17 januari 2015
LJUSSTAKAR, silver, hamrad yta, Ceson Göteborg 1975, höjd 6,5 cm, vikt 288,2 g, fylld botten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 diamanter, 0,80 ctv, briljantslipad diamant, 0,40 ct, TW(F)/VS2, GIA cert 2176784145, briljantslipad diamant 0,40 ct, TW(F)/VS2, GIA cert 5176368001, vikt 1,6 g, stift.
WIWEN NILSSON, kompottsked, silver, signerad, stämplad AN Lund 1943, längd 15 cm, vikt 29,0 g. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca TW/VVS, Finland 1975, stl 16 mm, vikt 2,3 g, gravyr.
OLE LYNGGAARD, alliansring, Forever Love, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g, originaletui, ytterask.
OLE LYNGGAARD, ring, Love You, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, bredd 8 mm, stl 17,5 mm, vikt 10,7 g, originaletui, ytterask.
OLE LYNGGAARD, ring Love #2, 18K guld, design Charlotte Lynggaard, stl17 mm, vikt 4,8 g, originalask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(G)/VS1, Schalin, stl 17 mm, vikt 9,2 g.
KALEVALA, hänge/kedja, silver, agat, Finland 1959, längd 70 cm, vikt 10,8 g. Ett par örhängen i silver med skruvmekanism medföljer.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1961, öppningsbart, diameter 5,3 x 5,7 cm, vikt 67,7 g.
12 FÖRRÄTTSBESTICK, silver, Hallbergs, ca 60-tal, rostfria blad, silvervikt ca 264 g.