41 - 60 av 336
1234...17 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 januari 2015

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,55 ctv, ca TCr(I)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.

3 600 kr

Utrop: 3 400 kr

BROSCH, förgyllt silver, 2,5 x 2,0 cm, ametist ca 20,00 ct, 26 pärlor ca 1,3 mm, kattfotstämpel, vikt 7,5 g.

1 600 kr

Utrop: 800 kr

HÄNGE/KORS, oädel metall med granater, 4,8 x 3,2 cm, vikt 2,6 g.

400 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, silver med 5 ovalslipade ametister ca 11 ct totalt, 4 cm lång, vikt 5,4 g.

600 kr

Utrop: 400 kr

GRANATHÄNGE, ovalt, 5 x 3 cm, oädel metall och granater, vikt 8,8 g.

550 kr

Utrop: 450 kr

BROSCH, silver, röda ädla stenar bl.a. granater, ca 2 dubletter, imitationspärlor, flera stenar och pärlor skadade, längd 9 cm, vikt 11,9 g.

425 kr

Utrop: 325 kr

RING, 14K guld/silver, 1 medium- och 2 åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, 15 rosenstenslipade diamanter, flera rosenstenar skadade, 1 saknas, stl 17 mm, vikt 2,5 g.

2 700 kr

Utrop: 900 kr

TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS-SI, Gustav bergqvist, Stockholm 1957, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g, en diamant skadad.

1 500 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K guld, 2 safirer, 2 rubiner, 2 smaragder, 3 antikslipade diamanter ca 0,25 ctv, 42 rosenslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 7,7 g, nästan alla stenar har mindre/större skador.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/platina, briljant ca 0,50 ct, ca TCa(K)/P2, längd 45 cm, vikt 3,4 g.

RING, 18K guld, peridot ca 2,00 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TCr/SI-P (ena dia stor inneslutn som når ytan, den andra nagg på rondisten), stl 17,25 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 4 900 kr

RAGUSKED, silver, graverad dekor, 1800-talets slut, möjligen Danmark, längd 40 cm, vikt 148,7 g.

Utrop: 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,25 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 1,4 g.

2 700 kr

Utrop: 1 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, 2 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, stift, längd 0,7 cm, vikt 1,8 g.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

12 KAFFESKEDAR, silver, modell Rosenholm, ca 80-90-tal, silvervikt 183,8 g, etui.

1 700 kr

Utrop: 900 kr

RING, 14K guld, turkos, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 8,8 g.

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, längd 40 cm, vikt 3,0 g.

1 200 kr

Utrop: 1 100 kr

BROSCH, 18K guld / silver, äkta halvpärlor, rosenslipade diamanter ca 0,10 ctv, en mindre sten saknas, vikt 4,8 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 14K guld, blå safir, 24 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 2,8 g, svaga fattningar.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

KEDJA, 18K guld, pansar, längd 48 cm, vikt 9,4 g.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr