Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 januari 2015
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,15 ct enligt gravyr, ca W/P, stl 17 mm, vikt 1,7 g.
GUCCI, manschettknappar, sterlingsilver, vikt 14,3 g, 1 manchettknapp böjd.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, doserad, odlade pärlor 3 - 7 mm, längd 46 cm, silverlås med markasiter, slitet.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljanter 0,22 ctv enl gravyr, ca W/VS, 3 små nagg, stl 15,5 mm, gravyr, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,13 ct enl gravyr, ca TW(F)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,25-6,5 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad ametist och pärlor, lås för tvåradigt collier, längd 84 cm.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor 6 - 6,25 mm, lås i 18K guld, längd 39- 40,5 cm.
BROSCH, förgyllt silver, granat och små pärlor, svensk stämpel, längd 4,8 cm, vikt 11,5 g.
RING, 18K guld, carréslipad ametist,16 åttkantslipade diamanter 0,21 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
BROSCHNÅL, 18K guld, 5 mediumslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, vikt 3,8 g, etui.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor 3-6,5 mm, lås i 18K guld smaragd, 6 pärlor, längd 43 cm.
SKÅL, silver, refflad fotring, CG Hallberg Stockholm 1922, höjd 6,5 cm, diameter 10 cm, vikt 95,1 g.