Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 januari 2015
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter, ca 0,50 ctv, vikt 2,2 g, stift.
RING, 18k guld, carréslipade rubiner, 5 kuddslipade diamanter, ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, safir, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS, stl 18,25 mm, en diamant skadad, Engelska stämplar, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, ametist, diamanter ca 0,05 ctv, stl 16,25 mm, 3,8 g, en diamant saknas.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W/P, stift, vikt 1 g.
ENSTENSRING, 18 K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,20 ctv, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g.
ARMBAND, 18K guld, pansar, bredd 1 cm, längd 18 cm, Ståhl Guldateljé, Stockholm 1964, vikt 51,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ioliter, odlade sötvattens- pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, krokar, längd 4,9 cm, vikt 2,8 g.
ARMRING, 18K guld, pärlor, syntetiska stenar, tennlödningar, bucklor, diameter 6 cm, bredd 1,7 cm, vikt 17,6 g.
RING, 18K vitguld, 19 briljant, navett, prinsesslipade diamanter 0,33 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/SI1, stl 18 mm, vikt 2,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,79 ct enligt gravyr, ca W(H)/VVS2, vikt 3,0 g, slipning: fair, lutande bord, hög krona.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,85 ct enligt gravyr, ca Ca(N)/VVS, stl 17 mm, vikt 9,0 g.