Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 januari 2015
SMYCKESET, 2 delar, sterling silver, ring, örhängen, ovalslipad rosenkvarts, ring stl 20,25 mm, örhängen längd ca 0,8 cm, vikt 19,2 gram.
ARMBAND, silver, bl.a. bandagat, rökkvarts och sötvattenspärlor, längd 22,5 cm, vikt 62,8 gram.
SMYCKESSET, 3 delar, armband, ring, örhängen, silver, oval tyskslipning bergkristall, armband läng 20 cm, ring stl 18 mm, örhängen 4 cm, vikt 52,6 gram.
SMYCKESET, 3 delar, sterling silver, ring, örhängen, hänge, droppslipade och ovalslipade labrodit, ring stl 18,5 mm, örhängen längd ca 0,7 cm, hänge längd 5 cm vikt 33,4 gram.
SMYCKESSET, 4 delar, armband, ring, hänge, örhängen, silver, oval tyskslipning citriner, armband läng 20 cm, ring stl 18,5 mm, hänge längd 2,5 cm, örhängen 2 cm, vikt 44,5 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita och färgade gula, lås och detaljer i sterlingsilver, längd 48 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 9,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cape/P1, stift, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,25 mm, vikt 3,8 g, gravyr, rodinering har släppt aningen.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, 9 mediumslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS-SI, troligen Mattinsson Stockholm 1920-tal, stl 18,25 mm, vikt 2,6 g, en diamant skadad, 2 med mindre nagg, mycket slitna klor.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,24 ctv, 6 safirer, 6 rubiner, stl 15,75 mm, vikt 2,6 gram.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant W-VS 0,37 ctv, stl 16,5 mm, vikt 1,7 gram.
PÄRLCOLLIER, vitmetall, odalade pärlor off-round ca 7,5-8 mm, längd 64 cm, lås ursprungligen för tvåradigt collier.