Avslutad | Julklapps – Lördag 20 december 2014
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 2,60 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 7,5 g, spricka i smaragden, diamanter med aningen slitna fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 3,50 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W(H)/SI, stift/clips vikt 5,3 g.
TENNISARMBAND, platina, 35 gammalslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 19,5 cm, vikt 12,7 g, 4 stenar med större nagg, en sten skadad.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 30 gammalslipade diamanter ca 6,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, 15 rubiner ca 3,30 ctv, längd 18,5 cm, vikt 21,4 g.
RING, 18K rodierat guld, briljantlipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS- SI, stl 17,25 mm, vikt 9,7 g. några stenar skadade.
GOLDEN LADY, ring, sterlingsilver, kula, diameter på kulan 1,5 cm, stl 18 mm, vikt 8,3 g.
RING, 18K guld/vitguld, ametist, 12 briljantslipade diamanter, ca 0,26 ctv, ca W/VS, stämplad ARP, Finland 1993, stl 18,5 mm, vikt 5,9 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 110 prinsesslipade diamanter, ca 6,50 ctv, ca TW-W/VS, vikt 16,8 g, huggies, stift.
BROSCH, 18K guld, ca 0,28 ct gammalslipad diamant, ca W/SI, sliten rondist, 6 rosenslipade dia ca 0,04 ctv, tillv i Malmö, vikt 3,1 g.
BROSCH, 18K guld, filigranarbete, citrin och 2 pärlor, tillv i Sverige 1907, gravyr, vikt 2,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 64 åttkantslipade diamanter 0,26 ctv, W/SI, orm i forma av ett hjärta, längd 44 cm, vikt 4,9 g.
BROSCH, 18K vitguld, 65 briljant- gammal-, medium och baguetteslipade diamanter ca 6,30 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 5 cm, vikt 14,1 g ett tiotal stenar med skador, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,65-7,42, mm, längd 44 cm, lås 18K guld, åttkantslipad diamant.
RING, 18K roséguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.