Avslutad | Julklapps – Lördag 20 december 2014
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter, ca 0,49 ctv, ca TW/VS, Stjernswärd Juveler & Design, Stockholm, 1997, vikt 7,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift, längd 1,3 cm, vikt 2,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 2,2 cm, vikt 3,8 g, en diamant skadad.
LJUSSTAKAR, silver, ett par, stämplad Norge 803A, höjd 9,5 cm, fylld undertill, br vikt 570,2 g,
RING, 14K guld, rubin ca 0,60 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 10,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,92 ct, ca W(H)/SI2, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, mindre nagg vid rondist, sliten fattning.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cr(J)/VS, några små nagg, stl 18 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,25-16,5 mm, vikt 5,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g.
HÄNGE/BROSCH, sterlingsilver, abalone snäckskal, fjäril höjd 4 cm och bredd 4 cm, vikt 13,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 9,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, TCa/P2, stift, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, zoisit med rubin, stl 19 mm, Skara Guld-Och Silver-Smedja, vikt 19,3 g.
RING, 18K vitguld, rubelit ca 4,00 ct, 44 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 83 briljanter ca 1,75 ctv, ca TW/VS, längd 17,3 cm, vikt 6,8 g.
RING, 18K rodierat guld, 7 briljanter ca 0,21 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, Stigbert för Engelbert, stl 15,75 mm, vikt 4,0 g.