Avslutad | Julklapps – Lördag 20 december 2014
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, 6 smaragder ca 0,42 ctv (2 nagg), längd 18,2 cm, vikt 17 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 2,03 ct, inneslutning (spricka) som når ytan, 18 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Stigbert för Engelbert 1977, stl 17 mm, vikt 8,8 g.
ARMBAND, 18K rodierat guld, 2 rader med sammanlagt 78 safirer ca 2,75 ctv, längd 18 cm, vikt 29,3 g
HÄNGE, snidad B-jade i form av en ödla och växtblad, 6,5 x 3,5 cm, öglan i 18K guld, vikt 40,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,28 ctv ca W/VS, vikt 1,6 g, stift, 6 klor.
COLLIER, 18K vitguld, ankarlänk, briljant, 0,20 ct enligt gravyr, ca W/VS, längd 42 cm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 2,96 ct, inneslutningar som når ytan, 5 briljanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.
HÄNGE, 18K guld, B-jade och 2 briljanter ca 0,06 ctv, ca TCr/SI, 4,0 x 5,2 cm, vikt 11,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade south-sea pärlor, ca 9,06 -9,14 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, vikt 4,7 g.
ARMBAND, silver, blå safirer ca 15,00 ctv, 21 gammal- åttkant samt briljantslipade diamanter ca 50 ctv, längd 18 cm, vikt 25,5 g, 2 diamanter med skador, nagg på safirer.