Avslutad | Julklapps – Lördag 20 december 2014
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TCr/VS, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K vitguld, 5 smaragder ca 0,55 ctv (slitna fasettkanter), 4 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,48 ct, ca TW/VS, 12 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 18,75+ mm, vikt 3,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,17 ct, ca TCr/P1, stl 16,75+ mm, vikt 5,7 g, gravyr, porositet i skenan.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,06 ct, 2 briljanter 0,15 ctv enl gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g, tillv 1969.
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, 4,49 ct, rektangulär blandslipning, (inneslutningar som når ytan, nagg på överdelen).
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 1,60 ctv, 20 diamanter (åttkant- och briljantslipade) ca 0,45 ctv, ca Cr/P, skador, nagg och inneslutningar, Österrike, stift/clips, vikt 6,6 g.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, 18K guld, "Happy Tear Pendant", kedja 46,8 mm ormlänk, totalt vikt 7,9 g, tillv år 2000.
KARL ANDERSON, lampfot, silver, på fyra fötter, Stockholm 1925, höjd 54 cm, vikt 2068 g, fylld botten, gravyr, sneda fötter.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, 2,80 ct, triangulär fasettslipning, naturlig färg (ej värmebehandlad), Canchanaburi, Thailand.
ARMRING, 18K guld med 3 rader doserade odlade halvpärlor, öppningsbar, stl 17,5 cm inre omkrets, vikt 13,0 g.
RING, 18K vitguld, vit opal ca 2,30 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 4,9 g, spricka på opalen.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 st 10 mm boutonformade och färgade svarta, odlade sötvattenspärlor och 2 briljanter ca 0,03 ctv, stift.