Avslutad | Julklapps – Lördag 20 december 2014
RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 2,78 ctv enligt gravyr, ca W-TCa/P1, inneslutningar når ytan, stl 17 mm, vikt 8,3 g, Bäckmans guldsmedja, Stockholm 1966.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, 4,5 x 3,7 cm, camé, 4 rosenslipade diamanter (2 med nagg), GD&Co, Malmö 1949, vikt 12,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,35 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stift, vikt 3,3 g.
ERIK ERNANDER, bägare, silver, delvis förgylld, ciselerad dekor, Uppsala, troligen 1794, höjd 21,5 cm, vikt 431,6 g, bucklor, ägargravyr.
A F HELLMAN, gräddkanna, silver, hänkel, Empir, Uppsala 1837, höjd 13 cm, vikt 154,0 g.
ERIC ERICSON, bägare, silver, delvis förgylld, ciselerad dekor, Uppsala 1800, höjd 20 cm, vikt 331,0 g, ägargravyr.
RING, 18K vitguld, 179 briljantslipade diamanter 1,30 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g.
HÄNGE/KEDJA, silver/18K guld, pärlor, gammal- och rosenslipade diamanter, 9 x 3,5 cm, längd 50 cm, vikt 31,4 g, originaletui.
Silver Vas
KARL ANDERSON, vas, silver, ciselerad dekor, hamrad yta, Stockholm 1918, höjd 18 cm, vikt 384,6 g.
GUSTAF DAHLGREN, strösockerskål, silver, 2 hänklar, lock med grenknopp, Malmö 1867, höjd 35 cm, vikt 943,4 g.
CG HALLBERG, skål, silver, octagonal, graverad blomdekor, Art Deco, Stockholm 1932, höjd 11 cm, diameter 21 cm, vikt 426,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 167 briljantslipade diamanter ca 2,44 ctv, ca TW-W /VS-SI, längd 41 cm, vikt 7,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 14 ioliter ca 6,38 ctv, 126 briljantslipade diamanter ca 2,41 ctv, ca W(H)/SI, längd 16,5 cm, vikt 14,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 10,5x9 mm, 188 briljanter ca 2,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 8,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 12 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 1,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter 0,91 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.