Avslutad | Julklapps – Lördag 20 december 2014
ADRIAN LILJA, dosa, silver, glasstenar filigran, invändigt förgylld, Karlskrona 1862, 9x5 cm, vikt 65,2 g.
C F HULTBOM, dosa, silver, blomdekor, Stockholm 1841, diameter 4,5 cm, vikt 25,5 g, skador på lock, bucklor.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 diamanter, 1,00 ctv, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VVS1, HRD cert 14038854001, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/VS2, HRD cert 14022566006, vikt 2 g, stift i 18K vitguld.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,63 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, H W Landelius Stockholm 1966, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g.
BESTICKSERVIS, 48 delar, modell Haga, silver, 12 matskedar, 12 förrättsknivar (långt blad), 12 förrättsgafflar, 12 dessertskedar, J L Hultman Stockholm 1950-tal, vikt 2192,2 g.
COLLIER, Platina/18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,06 ctv, rosenstenar, längd 41 cm, vikt 3,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter, ca 1,04 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter, ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 3,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter, ca 3,44 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 6,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, navettslipad diamant, ca 0,28 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, 0,51 ct, W(H)/VS1, HRD minireport 14015864001, prinsesslipade diamanter, ca 0,63 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, ca 0,17 ct, ca TCa/SI, 28 briljantslipade diamanter, ca 0,42 ctv, ca TCr-Ca/SI, 18 carréslipade blå safirer ca 2,00 ctv, stl 18 mm, vikt 5 g, mindre skada på den större diamanter.
Smycken Pärlhänge
CLIPSHÄNGE, 18K guld/rodierat guld, tahitipärla 10,9 mm, 5 briljanter ca 0,04 ctv, ca W/SI, vikt 2,9 g.
ARMBAND, 18K guld med 130 briljant- och navettslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, 3 cabochonslipade rubiner ca 3,00 ctv, längd 18,3 cm, vikt 29,2 g, lagad tunga.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter 2,40 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, Stockholm 1990, vikt 11,1 g, en diamant är skadad.
ÖRHÄNGEN, 14K tvåfärgat guld, tosor, Österrike Wien, höjd 2,5 cm, vikt5,4 g, clips.