Avslutad | Julklapps – Lördag 20 december 2014
CHOPARD, örhängen, Happy diamonds, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,11 ctv, refnr. 83/4854, serienr. 2242780, certifikat, stift, vikt 5,1 g, originaletui.
SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgylld, höjd 12 cm, 1800-talets senare hälft, importstämpel, vikt 581,4 g.
ALLIANSRING, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, 10 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stl 19,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW(G)/VS, Schalin, stl 17,25 mm, vikt 8,0 g.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, Hovjuvelerare Carlman Stockholm 1972, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, 7 mediumslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca W/VS-SI, stl 15 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr/VS-SI, England London, stl 16,5 mm, vikt 6,7 g, en diamant skadad, en med slipad kulett.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, 11 gammalslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W/SI, en skadad, längd 6,5 cm, vikt 2,4 g.
LAPPONIA, collier, Kriton, oxiderat sterlingsilver, Björn Weckström, längd 43,5 cm, vikt 30,5 g, originaletui.
ARMRING, sterlingsilver, tigeröga Lindström Stockholm 1972, öppningsbart, diameter 5,9 cm, vikt 23 g.
RING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17+ mm, vikt 3,5 g.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, 23 briljantslipade diamanter 1,15 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld, 3 granater, 4 briljanter ca 0,12 ctv ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K guld, 2 blå safirer ca 0,85 ctv, 34 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g, en diamant med skada.
RING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
ARMRING, 18K rodierat guld, smaragd 0,35 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI-P, 6 x 5 cm, vikt 15,4 g, en mindre diamant skadad.