281 - 300 av 606
1...141516...31 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 20 december 2014

Klubbad för

ARMBAND, 18K, guld, X-länk med stav, vikt 15,8 g

3 600 kr

Utrop: 4 100 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade south sea pärlor, ca 11,50-11,60 mm, 2 Tahitipärlor, ca 12,30-12,40 mm, 6 briljantslipade diamanter, ca 01,30 ctv, ca W/VS, vikt 12,9 g.

Utrop: 13 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade south sea pärlor, ca 12,20-12,40 mm, 6 briljantslipade diamanter, ca 0,30 ctv, ca W/VS, 2 ovalslipade peridoter, vikt 9,8 g

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 cabochonslipade, hjärtformade rosa turmaliner ca 3,20 ctv, ena turmalinen har inneslutning som når ytan, 2 briljanter ca 0,06 ctv, ca TCr/VS, stift, vikt 2,5 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 13,7 g.

Utrop: 8 000 kr

FABERGÉ, ring, 18K guld, blå emalj, 35 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, limiterad 46/300, ca 1990-tal, stl 18,5 mm, vikt 7,9 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

FABERGÉ, hänge/kedja, 18K guld, grön emalj, längd 44 cm, vikt 7,0 g, emaljägg ej stämplat.

3 600 kr

Utrop: 3 400 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, mabépärla, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, längd 50 cm, vikt 13,2 g.

3 200 kr

Utrop: 2 800 kr

FABERGÉ, brosch, 18K guld, fleur de lis, emalj, 5 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv ca TW(G)/VS, limiterad, 211/300, ca 1990-tal, längd 28 mm, vikt 6,3 g, garantibevis, orginaletui.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,87 ct, TW(G)/P1.

Utrop: 11 400 kr

HÄNGE, 18K vitguld, blå topas, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W/VS längd 2,3 cm, vikt 2,9 g.

900 kr

Utrop: 700 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 33 åttkantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W/VS-SI, Engelbert, Stockholm 1965, längd 16,5 cm, vikt 13,6 g.

4 500 kr

Utrop: 4 600 kr

ARMBAND, 18K vitguld, smaragder, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, längd 18 cm, Petterssons, Stockholm 1959, vikt 13,5 g.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K guld, akvamarin ca 8 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, Hansen, Stockholm 1968, vikt 9,9 g, akvamarinen har några små nagg.

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K vitguld, ametist ca 6,5 ct, 30 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW(G)/VS, Rune Thorell, Stockholm 1993, stl 16,25+ mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 9 500 kr

BROSCH, 18K vitguld, rubiner, safirer, smaragder, 2 briljanter ca 0,28 ctv, ca -TCr/VS, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 4 cm, bredd 3,5 cm, vikt 11,7 g, Guldvaruaktiebolaget, Malmö 1967, några små nagg på färgstenarna, svaga fattningar.

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,83 ct, ca TCr(I)/VVS, 12 briljantslipade- samt åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, Guldsmed Otto Andersson i Stockholm år 1966, stl 18,25 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 80 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 44 briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, clips, vikt 8,8 g.

Utrop: 4 600 kr

COLLIER, platina, gammalslipade diamanter, ca 2,11 ctv, ca W-TCr- Cape/SI, rosenslipade diamanter, kedjans längd 38 cm, totalvikt 13,9 g, går att göra till brosch, saknas flera diamanter.

Utrop: 11 300 kr

CARTIER, ring, Tank ring, 18K vitguld, akvamarin, serienr. J35211, certifikat, stl 17,5 mm ( 55 ), 10,4 mm.

Utrop: 5 000 kr