Avslutad | Moderna – Lördag 13 december 2014
EFVA ATTLING, hänge/kedja, The ring around, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, TW/SI, längd 43 cm, vikt 4,4 g, originaletui.
WIWEN NILSSON, brosch/kedja/hänge, silver, orkidé, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN Lund, 1946, vikt 44,9 g, senare kedja. (d)
SMYCKESET, ring, armring, sterlingsilver, bergkristall, Finland, mått ca 6 x 5 cm samt stl ring 16,5 mm, totalvikt 47,4 g, sten i ringen sitter aningen löst.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, sterlingsilver, signerade, Lund 1955, monogram SA, vikt 12,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,60 ctv, W/SI, stl 17,75 mm, vikt 10,7 g.
ARMRING, sterlingsilver, öppningsbar, design Rey Urban för A Fausing Denmark, 6x5,5 cm, vikt 39,7 g.
ARMRING, silver, bergkristall, design Stigbert, Waldemar Johansson Skara 1971, 6,5x6 cm, vikt 70,0 g.
REY URBAN, collier, silver, stavlänk, signerat, Stockholm 1969, längd 66 cm, vikt 67,9 g.
ARMBAND, silver, design Rey Urban för A Fausing Danmark, längd 17,5 cm, vikt 55,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 0,49 ctv, W/SI, huggies, stift, vikt 12,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, 10 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, huggies, stift, vikt 7,3 g.
HELALLIANSRING, platina, 12 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,25 mm, vikt 7,9 g.
ERIC LÖFMAN, 12 bägare, silver, hamrad yta, handarbete, Markströms Uppsala 1979, vikt ca 520 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,95 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 18,75 mm, vikt 4,4 g.
ERIC LÖFMAN, snapsglas på fot, 5 st, silver, invändig förgyllning, Markströms Uppsala 1977, höjd 13 cm, vikt ca 270 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,40 ct enl gravyr, ca TW/VS1, stl 17 mm, vikt 2,5 g, Uppsala 1974.