Avslutad | Moderna – Lördag 13 december 2014
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 5,0 x 3,1 cm, 89 briljanter ca 3,84 ctv, varav mittsten 0,40 ct, River(D)/VVS2, GIA inskription 3165487979, övriga briljanter ca River/IF-VVS, vikt 17,6 + 7,2 g.
WIWEN NILSSON, brosch, L 46, sterlingsilver, fisk, signerad, stämplad AN Lund 1969, längd 8,6 cm, vikt 12,3 g, (d).
RING, 18K vitguld, morganit ca 10,00 ct, 6 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 12,4 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VVS, vikt 1,6 g, stift.
CARTIER RING, 18K vitguld, akvamarin, modell "Tank", Ref Nr J53571, stl 15,25 mm (U 48), vikt 9,2 g.
COLLIER, lapis lazuli, 16 mm kulor, längd 41 cm, lås i metall, skrapskador på låset, vikt 153 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS, stl 16,75+ mm, vikt 5,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,60 ctv, 12 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VVS-VS, Leif Carlson guldsmide AB, Mölndal 2009, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g.
GEORG JENSEN, brosch, 217 B, Moonligth Grapes, sterlingsilver, Georg Jensen och Harald Nielsen, 4 x 7 cm, vikt 23 g.
PÄRLCOLLIER, 14K, vitguldslås, passande för 2 rader, 49 pärlor 8,3 mm längd 44 cm
PÄRLCOLLIER, 14K, vitguldslås, 4 diamanter ca 0,08 ctv, 2 rader odlade Akoya, 98 pärlor 8,2 mm längd ca 42 cm,
CARTIER, ring, Trinity, 18K guld, trefärgat, stl 16,25 mm ( 51 ), vikt 11 g, originaletui.
Visa varaSmycken Smyckeset
EFVA ATTLING, smyckeset, 2 delar, collier, örhängen, Champagne, limited edition, nr 10, sterlingsilver, längd 42/45 cm, vikt 15,0 g, stift, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 90 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-CR/VS-SI, engelska stämplar, vikt 4,7 g, huggies.
GEORG JENSEN, armband, nr 106, sterlingsilver, Nanna Ditzel, längd 18 cm, vikt 66,6 g, säkerhetsåtta saknas.