Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 11 december 2014
FISKBESTICK 14 DELAR, 12 fiskbestick, 2 uppläggningsbestick, nysilver, kompositmaterial, EnglanD 1900-talets första hälft, 2 etuier.
SNUSDOSA, silver, invändigt förgylld, längd 8,5 cm, höjd 1,8 cm, vikt 93 g, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1947.
HÄNGE, 18K vitguld, 29 baguett, 1 prinsess- och 90 briljantsipade diamanter 1,53 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors, 3,3 x 1,6 cm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter, ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 7,4 g, nagg, och en sten skadad.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, navetteformat, briljantslipade diamanter 0,10 ctv enligt gravyr, ca W/VS, längd 3 cm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW/SI, Kaplans Safir Stockholm 1978, stl 17 mm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,55 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Jan Irmes Stockholm 1976, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 6,5 mm, 10 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca W/SI-P, Iduna Varberg, stl 15,25 mm, vikt 4,0 g.