Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 11 december 2014
ETT ÖRHÄNGE, kan användas som hänge, 18K guld, cabochonslipad granat, diameter 15 mm, krok i 14K guld, med stopp, vikt 4 g.
ENSTENSRING, Spectra, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca TW/VS, Malmö 1994, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
BROSCH, 18K guld, 4,0 x 2,3 cm, lövdesign, UnoAerre Italien, vikt 4,6 g.
Visa varaSmycken Smyckeset
GOLDEN LADY, smyckeset, ring, kedja/hänge, örhängen, sterlingsilver, kulor, totalvikt 18,7 g
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, blå topas, vikt 1,6 g, kedja i silver medföljer längd 41 cm.
GOLDEN LADY, pärlcollier, odlade pärlor ca 6,2-6,3 mm, lås i förgyllt silver, längd 44 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,10 ct, ca Light Yellowish Grey/P1, stl 18 mm, vikt 3,6 g, hack och nagg vid rondist.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld/silver, rosenstenar, grön sockertoppslipad sten, stl 16 mm, vikt 5,6 g, Stockholm 1951, gröna stenen skadad, 3 rosenstenar skadade.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, Svenska ädelsten importen, Stockholm 1972.
HÄNGE, 18K guld, Stigbert för Engelbert, bergkristall, längd 3 cm, vikt 4,2 g, Stockholm 1945.
RING, minst 8K vitguld, cabochonslipad ametist, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, svaga fattningar, stl 17,25 mm, storleksändrad, sliten, vikt 8,0 g.