Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 11 december 2014
RING, 18K guld, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/SI, Elon Arenhill, Malmö 1962, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
BROSCH/HÄNGE, gulmetall med granater, ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, med granater, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 3,4 g, en diamant med natural på rondist.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,12 ct totalt, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g.
Accessoarer Pennor
PENNA, Cartier, must de Cartier, nr 330707, kulspets, certifikat (ej numrerat), etui.
RING, 18K vitguld, baguetteslipade diamanter, 0,38 ctv, enligt gravyr, ca W/VVS-VS,1 diamant trasig, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g.
SERVERINGSBESTICK, silver/rostfritt, 3 delar, gravyr på skaften, Hans Hansen, Danmark, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,055ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 1,9 g.
SMYCKESET, collier, 2 armband, metall, trumlade ametister, collier längd ca 88 cm, armbandens längd ca 18 cm /st.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant ca 0,42 ct, ca Yellowish Brown/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g.
RING, 14K vitguld, odlad pärla, 10 briljantslipade diamanter, ca 0,25 ctv, ca W/VS-SI, 2 stenar skadade, några stenar sitter snett i sin fattning, stl 18,25 mm, vikt 4,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, safir ca 2 ct, 12 mediumslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 2 g, Petterssons, Stockholm, en briljant skadad, safiren har nagg och slitna fasettkanter.