Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 11 december 2014
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 10 briljantslipade diamanter, ca 0,27 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,01-7,33 mm, lås 18K guld, pärla, vita stenar, Alton, Falköping.
ALLIANSRING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, stl 22 mm, vikt 5,4 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 briljanter ca 0,32 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3-radig, lås i sterlingsilver, längd 42 cm.
Ädelstenar Alexandrit
ALEXANDRIT, 0,50 ct, ovalslipad, ljusgrön, mycket svag färgväxling till ljuslila.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter, 1,25 ctv, enligt gravyr, gul/bruna, ca SI, mindre skador på 2 diamanter, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, svaga fattningar.
PANDORA, armband, sterlingsilver, lås i 14K guld, längd 21 cm, 8 charms, sterlingsilver/14K förgyllt sterlingsilver, vita stenar, vikt 38,5 g.