Avslutad | Mynt – Torsdag 8 januari 2015
Mynt Svenska mynt
3 MYNT, silver, 2 Kronor, 1893 ca 1 med skador, 1898 ca 1/1+, 1906 ca 1/1+, total vikt 44,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1910, förskjutet mm, Gustaf V, kvalité ca 1, diameter 31 mm, vikt 14,8 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Krona, 1942, Gustaf V, årtal under bilden, kvalité ca 1/1+, diameter 25 mm, vikt 7,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, 1920, Gustaf V, kvalité ca 1+. diameter 16 mm, vikt 2,2 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1890, Oscar II, kvalité ca 1+/01, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Krona, 1915, Gustaf V, kvalité ca 1+/01, diameter 25 mm, vikt 7,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1890, Oscar II, kvalité ca 1, oxiderad, diameter 31 mm, vikt 14,7 g.
Mynt Svenska mynt
2 MINNESMYNT, nordic gold, 50 Kronor, Astrid Lindgren, 2002, kvalité ca 0, total vikt ca 44,0 g.
Mynt Utländska mynt
2 MINNESMYNT, silver / nickel, Dollar och 1/2 Dollar, USA, 1986, kvalité ca 0, Ellis Island och Immigranter, total vikt ca 37,5 g, etui.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Valérie Létard, diameter 65 mm, vikt 147,4 g, gissningsvis 2007, signerad Pichard.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Myntverket på Kungsholmen, 1977, diameter 60 mm, vikt 94,6 g, av Leo Holmgren.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, 5 Kopek, 1784, Ryssland, kvalité ca 1, diameter 41 mm, vikt 55,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1897, Oscar II, kvalité ca 1, diameter 31 mm, vikt 14,7 g.