Avslutad | Mynt – Torsdag 8 januari 2015
Medaljer Minnen
50 MINNEN, sterling silver, "The greatest sailing ships of history", vikt ca 150 g, Franklin Mint, etui i trä.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1910, Gustaf V, förskjutet myntmästarmärke, kvalité ca 1/1+, diameter 31 mm, vikt 14,9 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1 Öre, 1719, Ulrika Eleonora, kvalité ca 1?, diameter 25 mm, något kantig, vikt 4,4 g.
Medaljer Ordenstecken
KOMMENDÖRSTECKEN, förgyllt silver, Vasaorden, emalj, bredd 55 mm, vikt med band 44,0 g, etui något skadad.
Medaljer Minnen
MINNE, vitmetall, utställningen i Köpenhamn 1872, diameter 54 mm, vikt 57,3 g, signerad H.Olrik.Inv. H. Schmahlfeld.Fec. Y.Christesen, skadat etui i papp.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Dollar, Morgan, 1889 O, USA, kvalité ca 1/1+, diameter 38 mm, vikt 26,1 g.
Mynt Sedel
SEDLAR, 3 st 1 Krona 1917-1918 ca 1+ - 01, 1 st 1 Krone Danmark 1916 ca 1/1+, 1 Krone Norge 1917 ca 1?/1.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 2 Skilling, 1870, Norge, kvalité ca 1, diameter 14 mm, vikt 1,5 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 8 Skilling Danske, 1607, Danmark, kvalité ca 1?/1, diameter 24 mm, obs. vikt endast 2,2 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Krona, 1939, Gustaf V, kvalité ca 01, bra spegel, diameter 25 mm, vikt 7,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1782, Gustav III, kvalité ca 1+ men med repor, diameter 41 mm, vikt 29,1 g.
ARMBAND, silver / nickel, gjord av 8 st mynt från andra halvan av 1800-talet, olika länder, längd 17,5 cm, vikt 26,1 g, utstickande del vid låset är en smula vass.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1874, Oscar II, kvalité ca 0, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, 1882, Oscar II, kvalité ca 1+/01, diameter 16 mm, vikt 2,2 g.
Medaljer Minnen
MINNESMEDALJ, järn, Vinterkriget med svärd, Finland, bredd 34 mm, vikt med band 20,2 g.