41 - 60 av 268
1234...14 Gå till
Sortering

Avslutad | Mynt – Torsdag 8 januari 2015

Klubbad för

Medaljer Minnen

50 MINNEN, sterling silver, "The greatest sailing ships of history", vikt ca 150 g, Franklin Mint, etui i trä.

800 kr

Utrop: 850 kr

Visa vara

Mynt Svenska mynt

MYNT, silver, 2 Kronor, 1910, Gustaf V, förskjutet myntmästarmärke, kvalité ca 1/1+, diameter 31 mm, vikt 14,9 g.

Återropad

Utrop: 350 kr

Visa vara

Mynt Svenska mynt

13 MYNT, silver, 2 Kronor, 1910-1928, kvalité ca 1+ - 01, total vikt 194,9 g.

750 kr

Utrop: 850 kr

Visa vara

Medaljer Minnen

MINNE, silver, Svärdsmedaljen, 1965, bredd 31 mm, vikt med band 21,6 g, etui.

350 kr

Utrop: 400 kr

Visa vara

Mynt Svenska mynt

MYNT, koppar, 1 Öre, 1719, Ulrika Eleonora, kvalité ca 1?, diameter 25 mm, något kantig, vikt 4,4 g.

Återropad

Utrop: 50 kr

Visa vara

Medaljer Ordenstecken

KOMMENDÖRSTECKEN, förgyllt silver, Vasaorden, emalj, bredd 55 mm, vikt med band 44,0 g, etui något skadad.

Återropad

Utrop: 4 000 kr

Visa vara

Medaljer Minnen

MINNE, vitmetall, utställningen i Köpenhamn 1872, diameter 54 mm, vikt 57,3 g, signerad H.Olrik.Inv. H. Schmahlfeld.Fec. Y.Christesen, skadat etui i papp.

25 kr

Utrop: 50 kr

Visa vara

Mynt Utländska mynt

MYNT, silver, Dollar, Morgan, 1889 O, USA, kvalité ca 1/1+, diameter 38 mm, vikt 26,1 g.

375 kr

Utrop: 200 kr

Visa vara

Mynt Sedel

SEDLAR, 3 st 1 Krona 1917-1918 ca 1+ - 01, 1 st 1 Krone Danmark 1916 ca 1/1+, 1 Krone Norge 1917 ca 1?/1.

350 kr

Utrop: 400 kr

Visa vara

Mynt Sedel

SEDEL, 1 Riksdaler RM, 1864, kvalité ca 1.

325 kr

Utrop: 350 kr

Visa vara

Mynt Utländska mynt

MYNT, silver, 2 Skilling, 1870, Norge, kvalité ca 1, diameter 14 mm, vikt 1,5 g.

150 kr

Utrop: 50 kr

Visa vara

Mynt Utländska mynt

MYNT, silver, 8 Skilling Danske, 1607, Danmark, kvalité ca 1?/1, diameter 24 mm, obs. vikt endast 2,2 g.

350 kr

Utrop: 200 kr

Visa vara

Mynt Svenska mynt

MYNT, silver, 1 Krona, 1939, Gustaf V, kvalité ca 01, bra spegel, diameter 25 mm, vikt 7,5 g.

75 kr

Utrop: 75 kr

Visa vara

Medaljer Ordenstecken

VASAMEDALJ, 23 / 18K guld, bredd 24 mm, vikt med band 12,4 g, originaletui.

Återropad

Utrop: 3 700 kr

Visa vara

Mynt Svenska mynt

MYNT, silver, Riksdaler, 1782, Gustav III, kvalité ca 1+ men med repor, diameter 41 mm, vikt 29,1 g.

900 kr

Utrop: 850 kr

Visa vara

Smycken Armband

ARMBAND, silver / nickel, gjord av 8 st mynt från andra halvan av 1800-talet, olika länder, längd 17,5 cm, vikt 26,1 g, utstickande del vid låset är en smula vass.

125 kr

Utrop: 125 kr

Visa vara

Mynt Svenska mynt

MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1874, Oscar II, kvalité ca 0, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.

3 300 kr

Utrop: 3 100 kr

Visa vara

Mynt Svenska mynt

MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, 1882, Oscar II, kvalité ca 1+/01, diameter 16 mm, vikt 2,2 g.

1 600 kr

Utrop: 1 100 kr

Visa vara

Medaljer Minnen

MINNESMEDALJ, järn, Vinterkriget med svärd, Finland, bredd 34 mm, vikt med band 20,2 g.

550 kr

Utrop: 200 kr

Visa vara

Medaljer Ordenstecken

RIDDARTECKEN, silver, Svärdsorden, emalj, även en miniatyr på knapp, total vikt med band 25,6 g, enligt text på originaletuiet är de från 21/1 1904.

Återropad

Utrop: 1 100 kr

Visa vara

Om auktionen