Avslutad | Mynt – Torsdag 8 januari 2015
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 2 Kroner, 1910, Norge, kvalité ca 1+, diameter 31 mm, vikt 14,9 g.
Mynt Utländska mynt
MINNESMYNT, silver, 1 Rubel, 1896, Ryssland, kvalité ca 1+/01, putsad, diameter 33 mm, vikt 20,0 g.
Mynt Utländska mynt
MINNESMYNT, silver, Rubel, 1913, Ryssland, slitagemässig kvalité ca 1+/01 men med lite repor, hängd?, diameter 33 mm, vikt 20,0 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1921, mellanperioden Ryssland / Sovjetunionen dvs. RFSFR, kvalité ca 01, diameter 34 mm, vikt 20,0 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1922, mellanperioden Ryssland / Sovjetunionen dvs. RFSFR, kvalité ca 01, diameter 34 mm, vikt 20,0 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1912, Ryssland, kvalité ca 1+, diameter 33 mm, vikt 19,9 g.
Mynt Utländska mynt
MINNESMYNT, silver, Rubel, 1914 men de flesta av dessa efterpräglades på 20-talet, Ryssland, kvalité ca 1+, diameter 33 mm, vikt 20,0 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1924, Sovjetunionen, kvalité ca 1+/01, diameter 34 mm, vikt 20,0 g.
Mynt Utländska mynt
MINNESMYNT, silver, Rubel, 1912, Ryssland, kvalité ca 01, diameter 33 mm, vikt 20,1 g.
Medaljer Minnen
MINNE, sterling silver, landskamp Norge-Sverige, Boxning, 1924, bredd 37 mm, vikt med band 16,3 g, skadat band.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, deltagarmedalj, OS 1924, Paris, diameter 55 mm, vikt 72,6 g, av Raoul Bénard, etui.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, emalj, okänd orden, bredd 39 mm, etui från Sporrong där det även finns utrymme för en miniatyr, vikt 27,0 g.
Medaljer Minnen
MINNE, förgyllt silver, emalj, Röda Korset i Portugal, bredd 38 mm, vikt 22,3 g, etui.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Asamblea Eucaristica Del Arciprestazgo, Nuestra Senora De Izazkun, Tolosa, 1930, bredd 35 mm, vikt med band 17,7 g
Mynt Övrigt
4 OBLIGATIONER, New York State Housing Finance Agency samt Columbus and Southern Ohio Electric Company, D´Ameublement Kriéger, S.A.F.I., 1923-1984