Avslutad | Mynt – Torsdag 8 januari 2015
Mynt Utländska mynt
10 MINNESMYNT, silver, Half Dollar, 1893-1952, USA, kvalité ca 01 - 0, total vikt 124,9 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1925, Gustaf V, kvalité ca 01, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar / järn, 35 st 5 Öre, 1909-1950, kvalité ca 1 - 01, obs. bara ena sidan på mynten är bedömda, albumet saknar ett mynt: 1910.
Mynt Svenska mynt
6 MYNT, koppar, palmkvistserien, 1832-1833, 1, 1/2, 1/4 samt 3 st 1/6 Skilling, kvalité ca 1 - 1+, total vikt 37,2 g, diverse skavanker t.ex. putsmärken och kantskador.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Gustav II Adolf, 1594-1894, diameter 39 mm, vikt 26,2 g, av Adolf Lindberg, etui av papp.
Mynt Aktiebrev
AKTIEBREV, Aktiebolaget Hvetlanda nya Snickeri och Sängfabrik, 100 Kronor, Vetlanda, 1917.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Kronor, 1873, Oscar II, kvalité ca 1+ men med repor, diameter 18 mm, vikt 4,5 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Dollar, Morgan, 1883 O, USA, kvalité ca 1+/01, diameter 38 mm, vikt 26,7 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1/2 Skilling, 1832, Karl XIV Johan, kvalité ca 1, diameter 24 mm, vikt 7,9 g, palmkvistserien.