Avslutad | Moderna – Lördag 8 november 2014
LAPPONIA, collier, 18K guld, Zoltan Popovits, Finland 2002, längd 42 cm, vikt 6,5 g.
GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver, modell 186, stl ca 19,5 mm, vikt 12,8 g, orginaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter, ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,3 g, stift.
Smycken Lås
LYNGGAARD, lås, 18K guld/vitguld, för 2- radigt collier, briljantslipad diamant ca 0,06 ct, 2 x 1,8 cm, vikt 7,9 g, 2 medföljande pärlcollier, originaletui.
RING, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ct, ca W/SI, 28 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.
COLLIER, ÖRHÄNGEN, sterlng silver, rosé förgyllning, lemon quartz, rosenquartz, krok
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/guld, 12 briljantslipade diamanter 0,16 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, mått 3,6 x 3,0 cm, kedja i form av en halvstel ormlänk i 18K vitguld, längd ca 41,5 cm, vikt totalt 21,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 3-radigt, ärtlänk, 2 tumlade ametister i två nyanser och 1 ljust rosa rosenkvarts, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, längd mellan 47-52,5 cm, justerbar storlek, Italienska stämplar, vikt totalt 49,1 g.
RING, 18K guld, delvis matterad yta, 19 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS-SI, stl ca 16,75 mm, svensk kontrollstämpel, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv infattade på ringens båda sidor, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K guld/vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VVS-VS, stl ca 16,75 mm, svensk kontrollstämpel, vikt 15,4 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS-SI, stl ca 17 mm, Italien, vikt 11 g.
RING, 18K vitguld, matterad yta, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g, vridbar inre skena i ringen, två diamanter har nagg i kronan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, svenska stämplar, vikt 4,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Atelier Ajour, Stockholm 1969, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,30 ct, ca TW(F)/SI2, Triple Excellent, Proportions, polish and symmetry, förseglad HRD 14016892017.