261 - 276 av 276
1...121314 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 8 november 2014

Klubbad för

CHIMENTO, armband, 18K guld, Italien, längd 20 cm, vikt 23 g.

7 700 kr

Utrop: 8 400 kr

RING, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/SI, Italien, stl 17,25 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 4 300 kr

RING, 18K vitguld/oxiderat guld, safirer, ca 8,65 ctv, några med nagg/mindre skada, stl 17 ,00 mm, vikt 9,9 g.

Utrop: 13 400 kr

PÄRLCOLLIER, southseapärlor, 9 - 11mm, vita, grå och golden, barocka, lås i 18K guld, längd 41 cm.

5 100 kr

Utrop: 5 500 kr

ARMRING, 18K vitguld, ametist, citrin och topas, Italien, 4,9 x 5,9 cm, vikt 9,8 g.

3 400 kr

Utrop: 3 500 kr

GEORG JENSEN, 18K 3-färgat guld, "Fusion 3,1", 7,7 mm bred, stl 17,5 mm, vikt 5,9 g, Jensen tygpåse.

4 400 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/SI1, IGI Identification Report F6D49063, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,25 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 13 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,25 mm, vikt 3,9 g, datumgravyr.

Utrop: 5 000 kr

BESTICKSERVIS, 37 delar, Rosenholm, silver, 5 efterrättsknivar, 3 efterrättsgafflar, 2 efterrättsskedar, smörkniv, 3 kuvertsmörknivar, marmeladsked, 17 kaffeskedar, 5 mockaskedar, GAB Eskilstuna 1970-tal, vikt 799,9 g.

2 300 kr

Utrop: 2 500 kr

SMÖRGÅSBESTICK, 24 st, Rosenholm, silver 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, GAB 1977/78, längd 16,5 och 13,5 cm, vikt 717,5 g.

Utrop: 4 000 kr

BESTICKSERVIS, 36 delar, Rosenholm, silver, 12 bordsknivar (kort blad), 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, GAB Eskilstuna 1970-tal, vikt 1652,5 g.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

CLAES GIERTTA, ring 18K guld, odlad pärla, 12 blå safirer, signerad, Stockholm 1968, stl 20,25 mm, vikt16,1 g, pärla med mindre skada.

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter, ca 0,29 ctv, rosa- ljusrosa, CR-W/VS, vikt 4 g, huggies.

Utrop: 4 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter, ca 0,24 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 1,4 g, stift.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant 0,73 ct, TW(F)/VS 1, GIA laserinskription 15572806, stl 17,5 mm +, vikt 3,5

Utrop: 16 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, 24 briljant gammalslip diamant ca 1,35 ctv, ca TW-CA/VS-SI 5x4 cm, vikt 19,0 g, två diamanter skadade, en diamant med nagg.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr