Avslutad | Moderna – Lördag 8 november 2014
GEORG JENSEN, Brosch i sterlingsilver av Torun Bülow-Hübe, Nr 391, längd 10 cm, vikt 27,7 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås 14K guld med lapis lazuli, för dobbar, vikt 11,8 g, collier med onyx, förgyllda mellandelar, dobbar, längd 40 cm.
RING, 18K vitguld, ametist ca 1,50 ct, 2 blå topaser ca 1,16 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K guld/vitguld med 35 briljanter 0,67 ctv, ca W/VS, 14 mm i diameter, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 74 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, stift, vikt 3,6 g.
ARMRING, 18K vitguld, 84 briljant- samt baguetteslipade diam ca 0,52 ctv, 6 x 5,2 cm, vikt 13,4 g.
RING, 18K guld/vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stift, vikt 2,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS, 142 briljanter ca 2,13 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 40 cm, vikt 16,2 g.
PER BORUP, collier, citriner, odlade sötvattenspärlor, lås 18K guld, avtagbart, längd 40 cm.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca W-TCa/P, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K/14K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VS, längd 38 cm, vikt 3,2 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, en diamant skadad.
HÄNGE/KEDJA, 14K vitguld, hjärta, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 2,7 g, en diamant med nagg.