Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 oktober 2014
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,0 g, nagg på en av diamanterna.
RING, 18K guld/platina, 3 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCR/P, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, en diamant skadad.
RING, 18K guld/platina, 5 gammalslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TCR-CR/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 blå safirer, åttkantslipade diamanter, skador, stift, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, carréslipade safirer, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade rosa, ca 10 mm, kullås i sterlingsilver, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 8-12 mm, vita stenar, ametistkvarts, längd 96 cm.
COLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 5-8 mm, längd 40 cm, vikt 13,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7-8 mm, färgade lila, grå och rosa, grön sten, lås i vitmetall, längd 52 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, ametist, längd 2,5 cm, stift, vikt 8,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3-radig, lås i sterlingsilver, längd 42 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, rosenkvarts, 2-rader, längd 76, låsring i gulmetall.