Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 oktober 2014
DOSA, silver, graverad dekor, svenska importstämplat, 1900-talets första hälft 10x5 cm, vikt 101,5 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, silver, markasiter, svart emalj, skruvmekanism, vikt 8,5 g, skada på emaljen på ena örhänget.
BROSCH, silver, ametister, orientaliska halvpärlor ca 1,4 mm, längd 4 cm, vikt 5,9 g, etui, nålfäste i gulmetall.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, skruvmekanism, vikt 4,5 g, etui.
Smycken Nål
NÅL, 14K guld, 3 gammal slipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TCr/VS-SI, mindre rosenstenar, längd 7 cm, vikt 1,9 g, etui.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, ametister, 6 orientaliska halvpärlor, skruvmekanism, vikt 2,4 g, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad, ca 3,5-7 mm, 18K guld och vitguldlås, gravyr baktill, längd 54 cm.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, safir ca 0,70 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 åttkantslipad dia ca 0,13 ctv, ca W/VS, längd 13 mm, stift, importstämpel, vikt 2,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,24 ctv, ca W/VS, kedjans längd 54 cm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, diamanter skadade, stift, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,33 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, Örns juveleteljé, Göteborg 1962, vikt 3,3 g.
ARMBAND, förgyllt silver, granater, Engelbert, imporstämpel, längd 18 cm, vikt 19,9 g.