Avslutad | Klockor – Lördag 4 oktober 2014
Klockor Calvin Klein
cK, damur, 20 x 65 mm, Ref nr. K3C231L6, stål, quartz, mineralglas, integrerat läderband, originalspänne, cert, september 2014, box, ytterkartong.
TAG HEUER, S/el (200 Meters), Ref nr. WI 1211, Serie nr. MO4952, herrur, 34 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1996, box, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Riviera, Cal BM 11295, Ref nr. 5131.3, herrur, 34 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1995.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, herrur, 30 mm, Serie nr. P27698, Ref nr. BB 30 GL, Boett nr. 223, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, urverk ej signerat, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, februari 1984, etui.
Klockor Swatch
SWATCH, "The Swatch Centennial Olympic Games Collection For Honour And Glory", Atlanta 1996", Ref nr. BOX2PACK, Serie nr. 03182/30000, 9 st. klockor med antika grekiska motiv, ca 1994, samlarbox.
Klockor Swatch
SWATCH, "Historical Olympic Games Collection", Nr. 1821/9999, 3:dje utgåvan, 9 st. klockor med olympiskt motiv, quartz (går ej), cert, november 1994, box, ytterkartong.
FICKUR, 49 mm, Boett nr. 6866, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, glas saknas, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1920.
OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, Cal 504, Serie nr. 16265205, Ref nr. KO 2943, Boett nr. 2943 1 SC, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1958.
ETNA WATCH Co. Geneva, "Telemetre", kronograf (defekt), Boett nr. 28559, herrur, 33,5 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1935.
ROLEX, Oyster Perpetual, Ref nr. 77080, Serie nr. A604718, Cal 2230, Verk nr. A 0290801, Boett nr. 2040, midsize, 30,5 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), defekt, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-AB2/551 B, ca 2000.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Lady Chronograph, Serie nr. 634, kronograf, damur, 35,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, cert, december 2013, box, ytterkartong.
Klockor Hamilton
HAMILTON, herrur, 20 x 30 mm, Cal 989, Serie nr. E132964, Boett nr. 76973, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1935.
Klockor Hamilton
HAMILTON, herrur, 37 x 37 mm, Cal 685, Boett nr. 688014-4, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 24 x 27 (33) mm, Ref nr. 7700 L, Boett nr. 0045660, stål, quartz, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 2000.
TISSOT, Seastar Seven, Cal 2451, Serie nr. 19261, Boett nr. R41/42547-49, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1975.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Othello, Ref nr. 112, herrur, 31 mm, svart stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, läderband, ca 1995.
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 24408, 14K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, ca 1915.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 69173, Serie nr. 8739048, Cal 2135, Verk nr. 324891, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-J4/468 B, ca 1985, box (ej komplett).
Klockor Bulova
BULOVA, damur, 14,5 x 14 (25) mm, Boett nr. 44983, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1954.