Avslutad | Moderna – Lördag 16 augusti 2014
ARMRING, 18K guld/platina, odlad Tahitipärla, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd ca 18 cm, vikt 34,3 g, hack i skenan.
RING, 18K vitguld, prinsesslip diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 9,2 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/SI, vikt 4,8 g, huggies.
RING, 18K vitguld, briljant 1,50 ct, TW(F)/IF, IGI mini report F6A40817 (kopia finns på cert, original kommer när såld), 26 briljanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS, stl 17,75+ mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 1,81 ctv, River(D-E)/SI2, 2 IGI mini reports F1Q86098 och F1P50849, 28 briljanter ca 0,39 ctv, stift, vikt 4,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, matt yta, briljantsipad diamant 0,08 ct ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 5 g.
RING, 18K rodierat guld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 5,8 g.
NOËN, enstensring, 18K ekologiskt guld från speciell gruva i Argentina, briljant 0,10 ct, ca TW/VS, "six", stl 16,75 mm, vikt 6,0 g, certifikat, originaletui.
RING, 18K vitguld/guld, 3 briljanter ca 0,09 ctv, ca TW-W/SI (litet nagg på 1 dia), stl 17,5 mm, vikt 7,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,01 ct, ca Cr(J)/SI2, stl 16,75+ mm, vikt 11,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,0 g.
ATELJÉ AJOUR, enstensring 18K guld, briljant ca 0,12 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2008, stl 18 mm, vikt 9,8 g.
GEORG JENSEN, ring, Cave 1509, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,63 ctv, Jacqueline Rabun, stl 17 mm, vikt 30,9 g.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, Cave 1507, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,66 ctv, Jacqueline Rabun, längd 103,5 cm, vikt 27,1 g, originaletui.
ARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 2,82 ctv, ca TW/VS, längd 17,7 cm, vikt 9,2 g.