Avslutad | Moderna – Lördag 16 augusti 2014
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade sötvattenspärlor, ca, 10,51-10,55 mm, 18 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, längd 3 cm, vikt 6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 svarta briljantslipade diamanter, ca 0,60 ctv, vikt 2,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter, ca 0,57 ctv, ca TW/VS, vikt 3,6 g, huggies.
SCHALIN, ring, modell Flamma, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,5 g, vikt 8,3 g, gravyr.
GUCCI, ring 18K vitguld, Icon Stardust, 66 briljanter ca 0,24 ctv, skena 4 mm, storlek 17,5 g, vikt 4,1 g, en sten saknas.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, vikt 1,2 g, stift.
RING, 18K guld, rodierat, 70 briljantslipade diamanter ca 0,70ctv ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 6 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/SI2, stl 16 mm, vikt 7,5 g.
RING, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-Cr(H-J) /VS, stl 17 mm, vikt 14,5 g, en diamant skadad.
RING, 18K vitguld, ca 421 briljantslipade diamanter ca 1,72 ctv, ca W(H)/VS-SI, Altinbas , Turkiet, stl 16,75 mm, vikt 16,1 g.
SCHALIN, alliansring. Classic, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter, 0,20 ctv enligt gravyr, ca W/WS, stl 16 mm, vikt 10,1 g.
SCHALIN, alliansring, classic, 5 briljantslipade diamanter, 0,85 ctv, enl gravyr, ca TW/VS, hack i rondisten på en diamant, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.
SCHALIN, alliansring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter, 0,33 ctv ca TW/VS, Ekmans guldsmedja Sundsvall 1970, stl 18,5 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, 104 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCR-CR/P, hjärtan, stl 17 mm, vikt 4,4 g, etui.
WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, rektangulärt fasetterad bergkristall, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund år 1961, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g, bergkristallen har en liten skada i ett av hörnen. (d)
COLLIER, 18K vitguld, 8 odlade Tahitipärlor ca 11-12,50 mm, barocka, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCR/SI-P, längd 61,5 cm, vikt 31,6 g.