61 - 80 av 210
1...345...11 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 augusti 2014

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 droppslipade diamanter och 2 prinsesslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-W/VS, (en skadad), vikt 5,8 g, stift/clips, stämplade Engelbert 1976.

26 000 kr

Utrop: 28 000 kr

55 DIAMANTER, briljantslipade, ca 1,12 ctv, 3x0,10, 3x0,06, 10x0,03, 2x0,02, 14x0,01 och 23x0,007 ct, ca TW/VS - TCa/P1.

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 7,1 g, Södertälje Gulsmedsaffär 1964, Stockholm.

Utrop: 5 000 kr

RING, 14K guld, rosa turmaliner, stl 19,75 mm, vikt 6,3 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 14K guld, 9 navetteslipade rubiner, 8 diamanter ca 0,08 ctv, ca CA-LB/P, stl 15,25 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 1 700 kr

RING, 14K guld, blå safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g, 2 diamanter med mindre skador.

Utrop: 2 600 kr

RING, 14K vitguld, 6 ovalt fasetterade blå safirer, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TCA/VS-SI, stl 19,75 mm, vikt 3,1 g, svaga fattningar.

1 700 kr

Utrop: 1 800 kr

Silver Soppslev

SOPPSLEV, silver, trähandtag, längd 41 cm, Göteborg 1834.

700 kr

Utrop: 800 kr

6 FRUKTKNIVAR, silver, trähandtag, Johan Westerlind, Malmö 1897, etui.

400 kr

Utrop: 450 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 20 500 kr

COLLIER, 18K guld, små halvpärlor, 2 citriner, filigran, längd 43 cm, vikt 6,6 g.

2 400 kr

Utrop: 2 600 kr

EVALD NIELSEN, uppläggningssked, silver hamrad yta, Danmark, längd 26,5 cm, vikt 102,1 g.

550 kr

Utrop: 600 kr

KARL ANDERSSON, uppläggningssked, silver hamrad yta, Jugend, Stockholm 1923, längd 26,5 cm, vikt 74,9 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

ANDERS SCHOTTE, minnessked, silver, fiolskaft, Uddevalla 1777, längd 22 cm, vikt 64,0 g, gravyr Petter Hegardt Torborg Brun & Ewa Beatha Hegardt 1777, spår av förgyllning, mindre buckla.

Utrop: 2 100 kr

JOHAN WILHELM ZIMMERMAN (1785-1804), matsked, silver, Stockholm 1801, längd 22 cm, vikt 76,4 g, monogram.

300 kr

Utrop: 350 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,8 mm, längd 63 cm, lås i vitmetall med liten skadad imitationspärla, vikt 48,0 g.

Utrop: 1 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stift, vikt 2,0 g.

2 600 kr

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, två st 8,2 mm odlade pärlor, 30 briljanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 3,7 g.

4 000 kr

Utrop: 4 400 kr

KEDJA, 18K guld, ankarlänk, längd 61 cm, vikt 46,7 g.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

ARMBAND, 18K guld, Bismarck, längd 19 cm, vikt 46,3 g, svenska stämplar.

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr