Avslutad | Klassiska – Lördag 30 augusti 2014
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 droppslipade diamanter och 2 prinsesslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-W/VS, (en skadad), vikt 5,8 g, stift/clips, stämplade Engelbert 1976.
55 DIAMANTER, briljantslipade, ca 1,12 ctv, 3x0,10, 3x0,06, 10x0,03, 2x0,02, 14x0,01 och 23x0,007 ct, ca TW/VS - TCa/P1.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 7,1 g, Södertälje Gulsmedsaffär 1964, Stockholm.
RING, 14K guld, 9 navetteslipade rubiner, 8 diamanter ca 0,08 ctv, ca CA-LB/P, stl 15,25 mm, vikt 2,7 g.
RING, 14K guld, blå safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g, 2 diamanter med mindre skador.
RING, 14K vitguld, 6 ovalt fasetterade blå safirer, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TCA/VS-SI, stl 19,75 mm, vikt 3,1 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.
EVALD NIELSEN, uppläggningssked, silver hamrad yta, Danmark, längd 26,5 cm, vikt 102,1 g.
KARL ANDERSSON, uppläggningssked, silver hamrad yta, Jugend, Stockholm 1923, längd 26,5 cm, vikt 74,9 g.
ANDERS SCHOTTE, minnessked, silver, fiolskaft, Uddevalla 1777, längd 22 cm, vikt 64,0 g, gravyr Petter Hegardt Torborg Brun & Ewa Beatha Hegardt 1777, spår av förgyllning, mindre buckla.
JOHAN WILHELM ZIMMERMAN (1785-1804), matsked, silver, Stockholm 1801, längd 22 cm, vikt 76,4 g, monogram.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,8 mm, längd 63 cm, lås i vitmetall med liten skadad imitationspärla, vikt 48,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, två st 8,2 mm odlade pärlor, 30 briljanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 3,7 g.