Avslutad | Klassiska – Lördag 30 augusti 2014
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 smaragder ca 0,60 ctv, 12 briljanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, krokar, vikt 15,1 g.
FABERGE, bägare, silver, på fot, dekor av kvist, kontrollstämpel Ivan Sergeevitch Lebedkin, Moskva omkring 1900, höjd 10 cm, vikt 157,9 g, gravyr, bucklor.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENSBOX, 12 ädelstenar, grön agat, akvamarin, kvarts, blå safir, rodolit, gul opal, blå topas, kvarts, topas, kunzit, fluorit, zirkon.
RING, 18K guld, smaragdslipad peridot ca 6,10 ct, 32 briljanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,0 g.
ARMSMYCKE, 18K guld, 3 gröna kalcedoner, kan öppnas något, Atelier Ajour i Stockholm 1959, diameter 9,5 cm, vikt 29,3 g, något buckligt.
RING, 18K guld, smaragd ca 2,00 ct, inneslutningar och hålighet som når ytan, 20 briljanter ca 0,24 ctv, ca TCr-Cr/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,47 ct, ca Cr(J)/SI2, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
MATSILVER, 12 delar, silver/rostfritt stål, modell Gammal Fransk, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, GAB 2000.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TCa(K)/VS, nagg på kuletten, stl 19,25 mm, vikt 7,5 g.
ARMRING, 18K guld, 3 halvpärlor, Gd&Co, Malmö 1878, öppningsbar, längd ca 18 cm, vikt 18,4 g, bredd 1,5 cm, bucklor.
MATSILVER, 65 delar, modell Svensk, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 13 bordsskedar, 13 efterrättsskedar, 11 kaffeskedar, salladsgaffel, salladssked, serveringssked, serveringsgaffel, GAB och C.G Hallberg 1921-1995, silvervikt ca 2069 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 0,50 ct, 8 briljanter ca 0,65 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, 18,5 mm, vikt 4,6 g, Bo Cedstam Guldsmed, Stockholm 1975.
BROSCH, 18K guld/vitguld, bevingat flygfä, 5 x 4 cm, emalj, opaltriplett, rubinögon, vikt 22,6 g, Italien.
Konst Skulpturer
SKULPTUR, silver, föreställande Sholau, Kina, fylld baksida, höjd 37 cm, vikt 3062 g, 2 skruvar baktill.
RING, platina, blå safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,8 g, en diamant med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtformade med 66 briljanter ca 1,45 ctv, ca W/VS-SI, 2 st 10,7 mm odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 7,4 g.