Avslutad | Moderna – Lördag 19 juli 2014
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
GEORG JENSEN, Brosch i sterlingsilver av Torun Bülow-Hübe, Nr 391, längd 10 cm, vikt 27,7 g.
RING, 18K vitguld, matterad yta, Schalin, 13 briljantslipade diamanter 0,71 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 13,5 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, 7,25-7,50 mm odlade pärlor, längd 40 cm, lås OLE LYNGGAARD 18K vitguld med 70 briljanter ca 0,86 ctv, ca W/VS, Lace Clasp.
OLE LYNGGAARD, pärlcollier, doserad 3,65 - 7,40 mm odlade pärlor, lås hjärta i 18K guld med 55 briljanter ca 1,07 ctv, ca TW/VS (1 dia mindre skada), längd 55 cm, låsets vikt 8,1 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, halvstelt, (öppningsbart) briljant ca 0,15 ct, ca W/VS, innermått ca 38- 44 cm, vikt 58,5 g, Göteborg 1994.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/VS2, 14 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,25 mm, vikt 3,7 g.
Visa varaSmycken Ring
STIGBERT, ring, sterlingsilver, bergkristall, Engelbert, stl 17,5 mm, Stockholm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,70 ct, ca TCr(I), tydliga inneslutningar, stl 18,25 mm, vikt 5,3 g, mindre skador vid rondisten, nagg, tjock rondist.
RING, oxiderat sterlingsilver, 7 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 15,75 mm, vikt 8,9 g.
RING, 18K roséguld, cabochonslipad månsten ca 20 x 15 x 9,5 mm, rosa safirer, stl 17,25 mm, vikt 16,5 mm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, TW(G)/VS2, HRD cert 13014832004, briljantslipad diamant 0,30 ct, TW(F)/VS2, HRD cert 13014832001, vikt 2,6 g, stift.
Ädelstenar Alexandrit
ALEXANDRIT, kuddslipad, 1,03 ct, 6,47 x 4,80 x 3,32 mm, Labtrade Gemological Laboratory cert.