Avslutad | Moderna – Lördag 19 juli 2014
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENSBOX, 12 ädelstenar, rosenkvarts, kalcedon, ortoklas, topas, prasiolit,flerfärgad kvarts, kunzit, grön agat, solsten, rökkvarts, rutilkvarts, turmalin.
EFVA ATTLING, örhängen, Dots For Ears, sterlingsilver stift, vikt 3,1 g, originalask.
EFVA ATTLING, örhängen, sterlingsilver, stavar, längd 7 cm, vikt 9,7 g, originalask.
STRÖMDAHL, enstensring, Stjärnringen, 18K guld, briljantslipad diamant 0,21 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 15,75 mm, vikt 4,6 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld, diamant 0,08 ct, ca W/VS, Finland 1994, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 106 briljantslipade diamanter ca 1,59 ctv, ca TW/VS-SI, huggies, diameter 4,5 cm, vikt 13,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 mm bred, 12 briljanter 0,36 ctv, ca TW/VVS-VS, Schalins, stl 17,75 mm, vikt 9,6 g.
RING, 18K guld, 17 briljanter 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 6,1 g, Jan Irmes Guldsmedja, Danderyd 1986 (1 dia har ett mycket litet nagg på rondisten).
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TCr(I)/SI, 23 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
DIAMANT, 0,50 ct, briljantslipad, TW(F)/VS1, HRD Diamond identification report 12035238010.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
2 RINGAR, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TCr(I)/SI, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W-TCr/VS-SI, huggies, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.