Avslutad | Klockor – Lördag 9 augusti 2014
CERTINA, damur, 22 mm, Ref nr. 111.9299.68, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1990, box.
Klockor Ebel
EBEL, Sportwave, Cal 87, Serie nr. 90904970, Ref nr. 6087631, herrur, 34 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, cert, augusti 1998, box, ytterkartong.
Klockor Ebel
EBEL, Sport Classic, Senior, Cal 83, Serie nr. 418382, Ref nr. 183903, herrur, 35 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 186 mm, Ref nr.0185, ca 1985.
Klockor Franck Muller
FRANCK MULLER, Geneve, Cal FM 7000 C3 (ETA 7753), Serie nr. 108, Ref nr. 8880 CC AT, kronograf, herrur, 40 x 46,5 (55) mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne i 18K rosa guld, cert, juli 2008, box, ytterkartong.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Vivianna, design Torun Bülow, Ref nr. 327, Boett nr. 20582, damur, 33 mm, stål, quartz, safirglas, skadad boett, 2 st. skruvar saknas, integrerad armlänk (S), ca 1999.
OMEGA, Constellation, s.k. "Uggla", Cal ETA, Ref nr. DB 396.1070, Boett nr. 396.1070 / 396.1080, herrur, 32,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, dag, datum, skadad urtavla, urverk ej signerat, diamanter på "klorna" (12 st. 8/8, TW/VVS), integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 1448.5/431, ca 1988.
must de CARTIER, Tank, Cal 81, Boett nr. 75065 / 6 81006, herrur, 23,5 x 23,5 (31) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas (skadat), skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1990, box.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, Mille Miglia, "BRG", Chronometer, "Tachymeter", Cal ETA 2894-2, Verk nr. 0066574, Serie nr. 1087766, Ref nr. 16/8915/102, Boett nr. 8915, kronograf, herrur, 40 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, skadad urtavla, läderband, originalspänne i titan, däcktrycksmätare, cert (ej komplett), ca 2005, box, ytterkartong (skadad). Limiterad och numrerad (Nr. 799/1000).
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Masterpiece, Phase de Lune, Cal ML 37 (ETA 2824-2), Serie nr. AP 99028, Ref nr. MP6347-YS101-19G, Boett nr. MP 6347, herrur, 38 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, viklås i stål, cert, augusti 2009, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller (4000ft=1220m, Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16600 T, Serie nr. M124943, Cal 3135, Verk nr. 3 1821324, Boett nr. 2220, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93160A-EO8, servad juni 2013, cert, november 2007, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cal 610, Serie nr. 17534714, Ref nr. CK 14384, Boett nr. 14384 1 SC, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 286, Serie nr. 19536967, Ref nr. JD 135.003, Boett nr. 135.003-62-SC, herrur, 35 mm, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1962, metallänk ej original.
FICKUR, 51,5 mm, Serie nr. 7540, Boett nr. 7540 / 9480, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1915.
TAG HEUER, Aquaracer, Serie nr. REG6811, Ref nr. WAF1311.BA0817, damur, 32 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, Ref nr. FAA035-G-S5/3128-G, cert, oktober 2008, box, ytterkartong.
IWC, fickur, savonett, 51,5 mm, Cal 66 (H5), Serie nr. 690081 Boett nr. 914965, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, visare saknas, defekt, gravyr, ca 1918.
TISSOT, damur 17 mm, Cal 709, Serie nr. 5571763, Boett nr. R17610-1, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.
JAEGER-LE COULTRE, Idéale, Cal 846/1, Serie nr. 076, Ref nr. 460.8.86, Boett nr. 2310073, damur, 17 x 30 (39,5) mm, stål, manuell, safirglas (skadat), pärlemorurtavla, skadad urtavla, diamanter på boetten (24 st.), läderband, originalspänne, ca 2006.
LUCIEN PICCARD, damur, 12 x 21 mm, nr. 24394-QE4, 14K guld, quartz, mineralglas (skadat), diamantkrans (30 st. 8/8, ca 0,20 ctv), integrerad originallänk, längd 172-176 mm, totalvikt 22,0 gram, ca 1980, box.
CARTIER, Santos Ronde, Cal 076 (ETA 2671), Boett nr. 090618341, damur, 24,5 x 23 (31,5) mm, stål, automatisk, safirglas, skadad urtavla, defekt, originallänk, viklås, Ref nr. 0684, ca 1985, box.