Avslutad | Klockor – Lördag 9 augusti 2014
HEUER, fickur, 50,5 mm, Cal Valjoux 61, Serie nr. 603377, Boett nr. 148095, kronograf, 60 sek/30 min, vitmetall, mekanisk, skadad urtavla, glas saknas, ca 1970.
OMEGA, Seamaster, Cal 1315, Serie nr. 40026564, Ref nr. ST 196.0073, Boett nr. ST 196.0073, herrur, 37,5 mm, stål, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1977.
OMEGA, herrur, 28 x 29 mm, Cal 471, Serie nr. 16407298, Ref nr. DW 3971, Boett nr. 3971-2 SC, doublé (80 micron), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1958.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 168623, Serie nr. G164376, Cal 2235, Verk nr. A 2972083, Boett nr. 2260, midsize, 35 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78743-CX1/RS, cert, juli 2011 box, ytterkartong.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Othello, Ref nr. 134, herrur, 25,5 x 29,5 (36) mm, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, skadad urtavla, ca 1990, fodral.
must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Ref nr. 3 166368, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas (skadat), skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1983.
Klockor Burberry
BURBERRY, herrur, 29 x 34 (43) mm, Ref nr. BU1201, Boett nr. 00630, stål, quartz, mineralglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne, ca 2007.
Klockor Gucci
GUCCI, herrur, 31,5 x 29 mm, Serie nr. 0024051, Ref nr. 3600M, stål, quartz, safirglas, läderband, ca 1998.
Klockor Sector
SECTOR, ADV 1000, "Tachymeter", kronograf, herrur, 39 mm, Ref nr. 1851.9130.25, bicolour, quartz, mineralglas, alarm, läderband, ca 1995.
Klockor Calvin Klein
cK, kronograf, herrur, 41 mm, Ref nr. K22371/00, stål, quartz, mineralglas (skadat), datum, originallänk, viklås, ca 2007.
SEIKO, Bell-Matic, Cal 4006, Serie nr. 8D5289, Boett nr. 4006-7000, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, alarm, skadad urtavla, läderband, ca 1968.
FICKUR, 54 mm, "J.CALAME ROBERT", savonett, Boett nr. 158558, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1926, etui (J.Pettersson, Nyköping).
CERTINA, Certidate, Cal 454, herrur, 35 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
FICKUR, 45,5 mm, Boett nr. 2125, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, glas löst, defekt, motiv (blomma), bucklor, ca 1880.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Genève, damur, 25 x 22 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, briljantkrans (32 st. ca TW/VVS, ca 0.96 ctv), skadad urtavla, integrerad länk, längd 185-190 mm, totalvikt 61,5 gram, ca 1965, etui.
INTERNATIONAL WATCH CO, Schaffhausen, fickur, 52 mm, Cal 52 (H5) Serie nr. 534417, Boett nr. 637257, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1912.
ROMILLY, Paris, fickur, 43 mm, Serie nr. 5049, Boett nr. 5049 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, mönster, bucklor, ca 1800.
MORMORSUR, 33,5 mm, Boett nr. 223323, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1001, Serie nr. 31992363, Ref nr. PN 168.044, Boett nr. 168.044, herrur, 33 x 39,5 mm, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1969, metallänk ej original.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 179171, Serie nr. 6V864612, Cal 2235, Verk nr. 537556PO, Boett nr. 2320, damur, 26 mm, stål/ rosa guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63131-7EE/6WA-6JM, cert, mars 2014, box, ytterkartong.